Kisrozvágy a Bodrogközben, csodás természeti környezetben fekszik, lakossága alig 250 fő. A település legfőbb vonzereje a Berzseny falu, Árpád-kori régészeti park. A rekonstruált magyar faluban a berendezett jurtasátrak és építettházak körül füstölő, fazekas műhely, lókikötők, aszalók működnek. A faluszéli karámokban őshonos állatainkkal – bivaly, racka, mangalica, pásztorkutyák – ismerkedhetnek. A biohistóriás kertben az őshonos szőlős és gyümölcsös mellett egykor szántóföldi gabonaféléket termesztenek. A falu legmagasabb pontjáról, a látófa tetejéről messze fürkészhető a bodrogközi táj. A látogatók kézműves foglalkozásokon vehetnek részt, a bátrabbak íjászhatnak és lovagolhatnak is. A nyári táborok mellett rendhagyó történelem órát is tartanak a szabadtéri múzeumban. Nyitva tartás: május 1. és október 1. között 10-18 óráig hétfő kivételével.
Látnivaló
Honfoglalás kori falu
A Kisrozvágy határában 15 hektáron felépített régészeti parkban – Rozvad vezér szálláshelyén és a környező Berzseny faluban – a látogató megismerheti, hogyan élhettek honfoglaló eleink a IX-X. században.
A faluban a honfoglalás korára jellemző jurtasátrak, veremházak, föld- vagy kőalapú faházak, paticsházak állnak. A különböző házakban különböző mesteremberek éltek – és ma is mindegyik épületben annak a kézműves mesterségnek az ismerője dolgozik, amelyik képviselője egykor lakta a házakat.
A nemezes, a bőrös, az íjkészítő, a textilszövő, az ötvös, a nyerges, a kovács és a fazekas mellett természetesen földművesek és pásztorok is laknak a faluban, a határban pedig őshonos állatok élnek.
A látogató nemcsak megnézheti, de ki is próbálhatja a kismesterségeket, és bepillanthat a nemzetségfő díszes jurtájába is. Az ország egyetlen sztyeppei oltárának közelében pedig nemcsak a sámán hajlékát, de lovasíjász pályát is találnak a látogatók.
Honfoglalás kori Régészeti Park, Karos-Kisrozvágy
A bodrogközi régészeti park egy honfoglalás kori település és a nevezetes leletekkel szolgált, teljesen feltárt karosi, X. századi magyar temető rekonstrukciója. „Berzseny” falu Kisrozvágy határában épült fel.
Az élő múzeumban az ősi magyar kultúra tárgyai, mesterségei, életmódja éppúgy megelevenedik, ahogyan az államalapítás és az azt követő évszázadok változó kultúrája.
Hogy miért pont itt jött létre a régészeti park, arra a történelem ad választ: minden korszak nyomot hagyott a Tisza és Bodrog folyók által határolt területen, a Bodrogközben, és itt telepedtek meg először a magyarok is. Ma már a tudomány által is elfogadottan bizonyított, hogy a honfoglaláskor a Kárpátok hágóin át érkező magyarság uralkodó nagyfejedelme ebben a térségben építette ki első hatalmi központját. Ezt bizonyítja többek között az is, hogy a kor leggazdagabb leletei is a közelben kerültek elő.
Cím: KisrozvágyPetőfi u. 3.
Tel: +36 (47) 576 033
E-mail: [email protected]
Web: