A valóságban ennek az adott alapot a régi időkben, hogy a február elejei napsütést többnyire hideg télvégi időjárás követte, ezért ilyenkor a medvék téli álma is tovább húzódott.
Napjainkban azonban az időjárás korántsem ilyen kiszámítható, sőt. Az enyhe telek következményeképpen a szlovák erdők barnamedvéi a szakértők szerint egyes években teljesen elhagyták ezt a szokásukat, és téli álom nélkül tengették napjaikat.
Akárhogy is alakul a téli álom, február második felében már mindenképpen aktív medvék járják az erdőket, és igyekeznek minél több élelmet elfogyasztani, hogy megerősödjenek. Fotó: Sanchez és LopeHiszen ebben az időszakban születnek a bocsok! Február a medvéknél az utódok születésének ideje. Más ragadozóknál, mint például a hiúz, ez a párosodás időszaka, ám náluk a vemhesség is jóval rövidebb.
A medvéknél azonban a párzási időszak május-június, és ezt követően a kis embrió beágyazódása 5 hosszú hónapig húzódik. Így nagyjából a téli álom elején veszi kezdetét a valódi vemhesség. A gyámoltalan, csupasz kölykök két hónappal később, tél végén látják meg a napvilágot.
Így hát reménykedhetünk, hogy a Kárpátok erdeiben, jó néhány kismackó érkezik a világra a következő hetekben.
Persze a reményen túl a WWF konkrét lépéseket is tesz azért, hogy a barnamedvékre jobb jövő várjon!
Forrás: wwf; Kép: wwf;