Kötelezővé tehető a Covid–19 elleni védőoltás egyes munkakörökben, vagy a munkáltatónak kell biztosítani az alkalmazottai számára, esetleg szankcionálhatják, ha a munkavállaló nincsen beoltva?
– teszi fel a kérdést egyik olvasónk..
Szakértőnk válaszol: „A munkahelyi oltásokkal kapcsolatban részletszabályokat a fertőző betegségek terjedésével, így a kötelező és ajánlott oltásokkal kapcsolatos minisztériumi rendelet (18/1998. (VI. 3.) NM-rendelet (Rendelet) tartalmazza.”
Fel kell mérni a veszélyeket
„A munkakörhöz kapcsolódó védőoltásokkal kapcsolatban a rendelet azt mondja, hogy a munkáltató köteles a munkavállalók egészségét és biztonságát veszélyeztető munkahelyi egészségügyi veszélyeket megfelelően felmérni, és e veszélyek csökkentése érdekében köteles biztosítani a veszélyeztetett munkakörben dolgozók védőoltását. ”
Külön is szerepel, hogy bizonyos egészségügyi munkakörökben a munkáltató köteles felajánlani az influenza elleni védőoltást.
A rendeleten felül a Nemzeti Népegészségügyi Központ évente kiad egy védőoltásokkal kapcsolatos módszertani levelet, amely meghatározza, hogy milyen munkakörökben milyen védőoltások kötelezőek.
Fontos megjegyezni, hogy mivel a 2020-as levél még nem tartalmazta az ezekkel a védőoltásokkal kapcsolatos iránymutatásokat, az ideit pedig még nem adták ki, így a jogszabály az általános törvényi szabályozásra támaszkodik.
Összefoglalva tehát, jelenleg, elegendő információ hiányában a módszertani levél a Covid–19 elleni védőoltásokkal kapcsolatban nem is tud még ajánlásokat megfogalmazni.
Ebben az esetben lehet kötelező
A hatályos szabályozás szerint a munkáltató akkor tehet kötelezővé védőoltást a munkavállalók számára, ha ez a jogszabály szerint kötelező. Mivel azonban a koronavírus kapcsán még nincs konkrét iránymutatás, a munkáltatók jelenleg nem tehetik kötelezővé védőoltások alkalmazását, ez alól kivétel, ha valaki olyan egészségügyi munkakörökben dolgozik, ahol csökkent immunrendszerű betegekkel foglalkoznak, vagy ahol az egészségügyi dolgozók kitettsége magas.