Királynék, koronahercegnők, hercegnők – a házasságkötéssel életük minden szempontból megváltozott. Ezek voltak a legszebb és legelegánsabb királyi esküvők.
Túlzás nélkül állítható, hogy ezekre az esküvőkre az egész világ figyelt. A hercegnők, leendő királynők, királynék a világ legismertebb és legjobb tervezői által megálmodott ruhákat viselték selyem, taft, organza ruhákat. Kézzel díszített , aranyszállal hímzett, hosszú, sokszor 5 méteres uszályt húztak maguk után az oltár felé tartva. A menyasszonyok életük egyik legfontosabb pillanatában kamerák kereszttüzében álltak, legszebb, sokáig gyakorolt mosolyukat órákig őrizték a fotósok és a világ kedvéért. De nézzük csak kiket is figyeltünk lélegzetvisszafojtva az utóbbi években!
Vilmos Sándor holland király és felesége Maxima. Fotó Getty Images Entertainment
A holland Maxima és Vilmos Sándor holland király esküvőjére Amszterdamban került sor, 2002. február 2-án. A polgári szertartás után, ahol a menyasszony tanúja maga Beatrix királynő volt, az amszterdami Nieuwe Kerk templomban protestáns egyházi esküvő keretében fogadott egymásnak örök hűséget az ifjú pár. Maxima elefántcsont színű menyasszonyi ruháját Valentino tervezte, a menyasszonyi csokor fehér rózsákból állt.
Frigyes dán királyi herceg és Mary Donaldson esküvője. Fotó: Gamma-Rapho
Frigyes dán trónörökös és Mary Donaldson 2004. május 14-án a koppenhágai székesegyházban mondta ki a boldogító igent. A hercegné selyemből és csipkéből készült különleges, tört fehér színű menyasszonyi ruhája Uffe Frank dán divattervező asztaláról került ki. A menyasszonyi csokrot ausztrál virágokból és eukaliptuszlevelekből kötötték. A koszorúslányok között volt Mary három unokahúga, Frigyes herceget öccse, Joachim és unokaöccse, Nikolai hercegek kísérték az oltárhoz. A lakodalmat a Fredensborg kastélyban tartották, rákkoktélból, tengeri halból, áfonyás szarvashúsból állt a menü az esküvői torta pedig fehér csokoládéból készült.
Letícia spanyol királyné és VI. Fülöp spanyol király esküvője. Fotó: Wire Image
VI. Fülöp spanyol király és Letícia Ortiz televíziós újságírónő 2004. május 22-én Madridban kötött örök hűséget a La Almudena katedrálisban – katonai védelem alatt. Letícia Pertegaz spanyol divattervező selyemruháját viselte. A diadémot Zsófia királynétól kapta meg személyes használatra. Letícia királyné a spanyol uralkodó család első polgári származású tagja, aki tökéletesen beilleszkedett a királyi családba.
Viktória svéd koronahercegnő és férje Daniel Wresling. Fotó: Getty Images Entertainment
Viktória svéd koronahercegnő és Daniel Wresling 2010. június 19-én kelt egybe Stockholmban. Bizonyos források szerint ez volt minden idők leggrandiózusabb és legelőkelőbb királyi esküvője, amely felülmúlta Diana hercegnő és Károly herceg, de még Vilmos és Katalin házasságkötését is. Viktória menyasszonyi ruháját az egyszerű és elegáns, krém színű darabot Pär Engsheden tervezte, melynek több méternyi uszálya volt. Menyasszonyi csokra hófehér virágokból, főleg orchideából és narancsvirágból állt. Az egyházi szertartás után a pár a királyi család gazdagon díszített hajójáról integetett a tömegnek, majd a királyi palotában folytatódott az ünnepség.
Charlene hercegnő és Albert herceg esküvője. Fotó: Wire Image
Charlene Wittstock és Albert monacói herceg 2011. július 1-jén házasodott össze polgári szertartáson, míg az egyházi esküvőjüket másnap, július 2-án tartották. Charlene szinte végigsírta a szertartást, amit sokan előző, sikertelen szökési kísérleteinek tudtak be, nem annyira a meghatottságnak. Charlene lélegzetelállító selyem Armani ruhát viselt.
Madeleine hercegnő és férje Christopher O’Neill. Fotó: Getty Images Entertainment
A svéd Madeleine és Christopher O’Neill brit-amerikai pénzügyi menedzser 2013. június 8-án lépett az oltárhoz. Az esküvő után a pár lovas kocsin gördült végig Stockholm utcáin. Madeleine egy álomszép Valentino ruhát viselt. Az ünneplést követően a hercegnő és férje visszatért New Yorkba, hogy ott éljenek, távol a svéd királyi udvar zajától. O’Neill nem kapott hercegi címet azóta is üzleti ügyeivel foglalkozik.
Erzsébet királyné, azaz Sissi szobra az Erzsébet-híd budai oldalán. Fotó: MTVA//Faludi Imre
Végül egy kis érdekesség: az utolsó magyar királyi esküvőt 1854. április 24-én Bécsben ünnepelték. I. Ferencz József és Erzsébet királyné, Sissi kelt egybe az Ágoston-rendiek templomában. A házasságot celebráló bécsi bíborost 70 pap segítette a szertartáson, melyet hatalmas pompával, fényes külsőségekkel rendeztek meg. A magyar főurak díszmagyarban, a lengyel nemesség piros bélésű, szőrmés mentében, az idegen hadseregek tábornokai pompás díszben jelentek meg. Az esküvő után még egy hétig folytatódott a mulatság, az ifjú pár egy Bécshez közeli villába utazott a mézeshetekre.