Home Tudástár Természetvédelem, élőlények védelme Kipusztítottuk a gerinces állatvilág 60%-át

Kipusztítottuk a gerinces állatvilág 60%-át

Pinta Island Tortoise, Chelonoidis abingdoni

Drámai sebességgel pusztul az állatvilág a Földön: 1970 és 2014 között 60 százalékkal csökkent a vadonban élő gerinces állatok populációja – áll a Living Planet Report 2018-as kiadványában.

A kutatók szerint vajmi keveset érnek az aktuális természetvédelmi intézkedéseink, ezért egy új, nagyszabású megállapodást sürgetnek a világ politikai és üzleti vezetői között.

Az emberiség durván 200 ezer éve van jelen a Földön, ami igazából egy szempillantásnak számít a Földünk 4,5 milliárd éves történetében. Ehhez képest nagyobb hatást gyakoroltunk a bolygónkra, mint bármely más élőlény eddig valaha. A világ minden táján folyamatosan vágjuk ki az erdők fáit, vesszük el a folyók vizét és árasztjuk el az óceánokat műanyaggal – írja a World Wide Fund for Nature (WWF) a friss jelentésük kommentárjában.

Azok a természetvédelmi intézkedések, amik most érvényben vannak, egész egyszerűen nem elég ambiciózusak. A Földünket érő környezetszennyezés ugyanis jóval súlyosabb annál, minthogy a jelenlegi hozzáállásunk elég legyen. A Living Planet Index szerint 1970-hez képest 60 százalékkal esett vissza a gerinces állatfajok populációja a bolygón . Vagyis fél évszázad alatt az állatok több mint fele kipusztult.

A Föld egyes részein még ennél is súlyosabb eredményeket látni: a trópusi övezetben, Közép- és Dél-Amerikában az állatok egyedszáma 89 százalékkal csökkent. De hasonlóan drámai, 83 százalékos visszaesést mutat a Freshwater Living Planet Index (az édesvízi állatok populációját követő mérőszám) is.
A jelentés szerint az egyes állatfajok kihalási rátája durván a 100-1000-szerese lehet a normális szintnek, vagyis annak, ami az emberiség színrelépése előtt volt. Ez a fajta pusztító tendencia pedig tovább folytatódhat, amennyiben nem változtat az emberiség a természethez való viszonyán. Egyre kevesebb féle, és egy kisebb létszámú állat maradhat a bolygón, ha ilyen mértékben romboljuk tovább a környezetünket.

A kutatók igen szofisztikált módszerek alkalmazásával – köztük big data eszközökkel – kezdték el feltérképezni, hogy pontosan mely nyersanyaghasználat miként csökkenti a biodiverzitást. Úgy vélik, hogy talán a környezetrombolásunk megértésével, illetve annak transzparens bemutatásával könnyebben szánjuk rá majd magunkat a szükséges lépésekre.

Az idő ugyanakkor nagyon sürget a jelentés szerint, ami miatt a politikai vezetőknek és az üzleti életnek minél hamarabb egy új, globális megállapodást kellene kötnie a természetvédelemről.
Mi vagyunk az első generáció, aki már tisztán látja, hogy milyen értékes a természet, és mennyire súlyos hatással vagyunk rá. De mi lehetünk az utolsók is, akik megfordíthatják ezt a folyamatot. Ettől a pillanattól fogva 2020-ig egy történelmi helyzettel állunk szemben.

– szól a WWF drámai üzenete.

„Living Planet Report 2018-riport, Hirmagazin.eu

Forrás: portfolio.hu

ElőzőSzabadon engedték a nőt, akit istenkáromlás miatt ítéltek halálra
KövetkezőBrutálisan kivégezte az anya az őt megerőszakoló migránst! Oszd meg!
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás