Drámai sebességgel pusztul az állatvilág a Földön: 1970 és 2014 között 60 százalékkal csökkent a vadonban élő gerinces állatok populációja – áll a Living Planet Report 2018-as kiadványában.
A kutatók szerint vajmi keveset érnek az aktuális természetvédelmi intézkedéseink, ezért egy új, nagyszabású megállapodást sürgetnek a világ politikai és üzleti vezetői között.
Az emberiség durván 200 ezer éve van jelen a Földön, ami igazából egy szempillantásnak számít a Földünk 4,5 milliárd éves történetében. Ehhez képest nagyobb hatást gyakoroltunk a bolygónkra, mint bármely más élőlény eddig valaha. A világ minden táján folyamatosan vágjuk ki az erdők fáit, vesszük el a folyók vizét és árasztjuk el az óceánokat műanyaggal – írja a World Wide Fund for Nature (WWF) a friss jelentésük kommentárjában.
Azok a természetvédelmi intézkedések, amik most érvényben vannak, egész egyszerűen nem elég ambiciózusak. A Földünket érő környezetszennyezés ugyanis jóval súlyosabb annál, minthogy a jelenlegi hozzáállásunk elég legyen. A Living Planet Index szerint 1970-hez képest 60 százalékkal esett vissza a gerinces állatfajok populációja a bolygón . Vagyis fél évszázad alatt az állatok több mint fele kipusztult.
A kutatók igen szofisztikált módszerek alkalmazásával – köztük big data eszközökkel – kezdték el feltérképezni, hogy pontosan mely nyersanyaghasználat miként csökkenti a biodiverzitást. Úgy vélik, hogy talán a környezetrombolásunk megértésével, illetve annak transzparens bemutatásával könnyebben szánjuk rá majd magunkat a szükséges lépésekre.
– szól a WWF drámai üzenete.
„Living Planet Report 2018-riport, Hirmagazin.eu
Forrás: portfolio.hu