forrás: MTI
600 millió forinttal támogat hat új tévéjátékot és 55 millió forinttal húsz médiaszolgáltatót a Médiatanács.
Összesen hat új tévéjáték elkészítéséhez járul hozzá mintegy 600 millió forinttal az idei Fehér György-pályázat keretében a Médiatanács – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) pénteken az MTI-vel. A közlemény szerint a Magyar Média Mecenatúra programon belül megvalósuló támogatásnak köszönhetően bő egy éven belül elkészülhet Kovács István rendezésében a Szürke senkik, Gárdos Péter filmje, A Pajtás: a Párt hajója és Almási Réka rendezésében a Tranzit idő című alkotás.
Támogatja továbbá a Vitézy László rendezésében készülő A teremtő háta mögött, Pajer Róbert Magyar Fátum – A király halála és Bicskei Zoltán Álom hava című filmját. A filmeket 2016 szeptember végéig készítik el az alkotók – közli.
Az alkotásoknak 2016 júliusáig kell elkészülniük, a nyertes pályázóknak vállalniuk kell, hogy filmjüket másfél éven belül nevezik egy hazai vagy nemzetközi fesztiválra is
A testület 15 kisjáték- és kísérleti filmet támogatott a 2015-ös Huszárik Zoltán-pályázaton összesen 75,4 millió forinttal, köztük egy határon túli alkotást is: Bálint Arthur vajdasági rendező filmjét, a Kötelék, avagy a rab és a börtönőr című művét.
A TV2 két támogatott film bemutatását is vállalta szándéknyilatkozattal: a Szabó Virág rendezésében, Tóth Krisztina novellájából készülő Wellness című alkotást és Novák Emil filmjét, a Cinematographer című, önéletrajzi ihletésű fausti történetet.
Közölte azt is a testület, hogy 13 másik film bemutatója a Duna TV-n lesz, köztük Spáh Dávid Plattensee című műve, illetve a szintén ’80-as évekbeli balatoni történet, a Záridő.
Dramatizált riportfilm készül Krasznai Béla, a Recski Szövetség elnökének megrázó élményeiről Egerek és emberek címmel, A lányöltöző című kisfilm pedig egy gyerekkori fiúbarátság viszontagságos történetét meséli el, 1959 őszén játszódik, Budapesten.
Az ötvenes évek végének korszellemét idézi fel A répa című film és egy igaz történetet mutat be az Uchebnik című kisfilm. Bosnyák Viktória A szomorú kacagány című kisjátékfilmje elsősorban a fiatal közönséget célozza meg, míg Koncz Teréz egy örökbefogadás bonyodalmait mutatja be A levelek című filmjében.
Mint ahogy jelezte, a Médiatanács a művelődés kategóriában 500 ezer forinttal járó különdíjat ajánl fel a XV. Lakiteleki Filmszemlén. Az augusztus 10-éig beérkező pályamunkákat szeptember elején előzsűri értékeli, majd a továbbjutott alkotások közül Sára Sándor filmrendező elnökletével működő szakmai zsűri választja ki a nyertes alkotásokat – teszi hozzá.
Pénzügyi támogatást kaptak a médiaszolgáltatók is
A közlemény szerint a fővárosiak közül a három szolgáltató: a Hegyvidék Televízió, az Inforádió és a Klubrádió pályázott sikerrel. A vidéki tévék közül tizenketten váltak kedvezményezetté: a bólyi, a nagykállói, a kiskőrösi, a kisteleki, a mohácsi, a mezőtúri, a tahitótfalui Danubia televízió, a dunaharaszti KiSDuNa TV, a békéscsabai Körös Televízió, a Tatai Televízió és a Körzeti Televízió Tata, valamint a kaposvári székhelyű Somogy Televízió.
A vidéki rádiók közül öt nyert: a mezőtúri Pont Rádió, a gyomaendrődi Rádió Sun, a debreceni és a miskolci Európa Rádió, valamint a székesfehérvári Alpha Rádió.
A Médiatanács döntött arról is, hogy a balatonfüredi székhelyű Füred TV adását közösségi médiaszolgáltatásnak ismeri el. A médiaszolgáltató, a Füred Stúdió Televíziós Kft. maradéktalanul teljesít minden, az elismeréshez szükséges törvényi feltételt, többek között heti műsoridejének több mint kétharmadában közszolgálati célokat szolgáló műsorszámokat szolgáltat, így a testület a médiatörvény alapján mentesíti a televízió szolgáltatóját a médiaszolgáltatási díj megfizetése alól – áll a közleményben.