A mexikói kormány emberi jogi bizottsága közölte szerdán, hogy eljárást kezdeményezett 119 rendőr, ügyészségi alkalmazott és más tisztségviselő ellen, amiért kínzásnak vetették alá a gyanúsítottakat abban a nyomozásban, amelyet egy tanárképző főiskola 43 diákjának eltűnése ügyében folytattak.
A 2014-ben Guerrero állam Iguala városában tüntető diákokat rendőrök fogták el, majd átadták őket egy drogbanda tagjainak, akik az ügyészség szerint meggyilkolták a diákokat, holttetsüket elégették, maradványaikat pedig egy folyóba dobták.
Emberi jogi csoportok szerint a nyomozást nagyrészt megkérdőjelezhető vallomásokra építették fel, amelyeket kínzással kényszerítettek ki a gyanúsítottakból, miközben a nyomozásban részt vevő ügyészek, rendőrök és katonák megfosztották a gyanúsítottakat minden joguktól.
A kormányzati bizottság szerdai közlése szerint az ügy 119, kínzásokkal kapcsolatban meggyanúsított résztvevője mellett bűnvádi eljárást indítanak 116 nyomozó, rendőr és más tisztségviselő ellen is a félre vitt nyomozás miatt.
A bizottság már korábban nyilvánosságra hozta, hogy a diákok 2014-es eltűnése ügyében begyűjtött gyanúsítottakat illegálisan tartották fogva, nem engedték nekik, hogy ügyvédeikkel kapcsolatba lépjenek, felületesen vagy egyáltalán nem vették jegyzékbe a bizonyítékokat, a nyomozók pedig rendszeresen túllépték a hatáskörüket.
Az esetleges vádemelésekről később döntenek – közölte a mexikói kormány emberi jogi bizottsága. Hozzátettek, hogy számos enyhébb esetben fegyelmi eljárás kezdeményezését kérték a belügyminisztériumtól.