Szombaton megvolt az első nagyobb tüntetés is, miután a kormány bejelentette a lazító intézkedéseket.
A tüntetés apropója, hogy a kormány úgy döntött, hogy a ferencvárosi Déli Városkapu Diákváros nevű értékes fejlesztési területét – vagy annak egy nagy részét – a kínai Fudan Egyetem fogja megkapni. A kormány azzal érvel, hogy a Fudan a világ egyik legjobb egyeteme, ráadásul a folyamat még csak a tervezésnél tart, sem pontos költségekről, sem a megvalósítás részleteiről nem volt még szó.
Ennek ellenére kellett már egy jó kis baloldali összeröffenés, amolyan kormányváltó matiné, és erre jó témát szolgáltatott az új egyetem terve. Végre volt némi zizegés, végre nem Karácsony hiperpasszív nyelvtudása vagy Gyurcsány Feri szemkilövető rendőri attakja volt a téma. A méhlegelőkről nem is beszélve. Jöjjenek a tegnapi tünti utáni ellenzéki reakciók egy csokorba gyűjtve. Karácsony Gergely nagyon elégedett volt magával – íme, a Facebook-posztja a tüntetés utánról:
Felkérem az ellenzéki miniszterelnök-jelölteket, tegyük együtt világossá, írjuk meg közösen hivatalos levélben Kína elnökének, egyben a Kínai Kommunista Párt főtitkárának, valamint a kínai miniszterelnöknek: 2022-ben a kormányváltás után, bármelyikünk is vezeti az új kormányt, nem épül meg a kínai kommunista egyetem Budapesten, megépül viszont a Diákváros, és nem kérünk, nem akarunk több mint 500 milliárd adósságot Kínától. Bár a kormány meghátrálásba, ködösítésbe kezdett az ügyben, ismerjük őket, ezért holnap elkezdem az egyeztetést Dobrev Klárával, Jakab Péterrel, Fekete-Győr Andrással, Márki-Zay Péterrel és Pálinkás Józseffel a közös kiállásról.
Megtisztelt az a sok ezer ember, akik eljöttek a szombati tüntetésre. Nem csak a kínai kommunista egyetem ellen és a Diákvárosért tüntettünk. De kiálltunk sok milliárd forintnyi közpénz lenyúlása ellen. Kiálltunk Magyarország szuverenitásának sunyi kiárusítása ellen. Vagyis nem a kínai emberek ellen, hanem a saját hazánkért, a saját önbecsülésünkért álltunk ki. És tiltakoztunk és tiltakozni is fogunk nem csak Budapest újabb megbüntetése ellen, de azért is, hogy senki, de senki ne herdálhassa el a vidéki magyar fiatalok boldogulásának esélyét.
Köszönöm még egyszer mindenkinek, felemelő volt. Folytatása következik…
Dobrev Klára, a DK first ladyje már eldöntötte, mi lesz a kínai egyetem sorsa:
Orbán Viktor 10 éve még azt mondta, hogy egy nemzetet nem csak karddal, hanem adóssággal is le lehet igázni. Talán azért nem látjuk soha karddal az oldalán, mert neki az utóbbi módszer vált be. Legutóbb a kínai kommunista egyetemre, a Fudanra vett fel egy több mint 500 milliárd(!) forintos kínai gigahitelt. Hogy kínaiak építsenek egy bevallottan kommunista kínai egyetemet Budapesten, a magyarok pénzén. Több pénzért, mint amennyiből a teljes magyar felsőoktatás működik egy évben. Ma már tudjuk: Orbán 10 éve magáról beszélt és az ország eladósításával akarja leigázni a nemzetet. Hogy a nyakunkra tekert lánc másik fele az ő barátainak a kezében legyen, Kínában, Oroszországban és még ki tudja hol, hátha hatalomban tartathatja majd magát pár távoli diktatúrával. Elfelejtette, hogy “fényesebb a láncnál a kard…”.Mi majd emlékeztetjük rá 2022 áprilisában. A Fudan helyén diákváros lesz, a Fudanra szánt pénzből pedig sikeres és több állami férőhellyel működő magyar felsőoktatás.
Nyilván az éremnek van másik oldala is – érdemes ezt is figyelembe venni, amikor a Fudan sorsáról gondolkodunk. Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti és stratégiai államtitkára szerint
Ha a fővárosi és kerületi vezetők politikai bohóckodás és utcatábla-avatók helyett hajlandók végre dolgozni is, akkor a tárgyalóasztalnál segítsenek az előkészületekben. Ellenkező esetben az ő felelősségük lesz, ha a nagyszabású településfejlesztés helyszíne megmarad rozsdatemetőnek, szeméttelepnek vagy hatalmas méhlegelőnek.
Címlapkép: Illusztráció, Hirmagazin.eu
PS