Az ország több pontján is vizsgálják a szennyvizet, mert ez is segítheti a koronavírus-járvány elleni küzdelmet.
Az adatokból következtetni lehet egy adott terület vagy közösség fertőzöttségére. A héten már kiderült, hogy kimutatták a koronavírus örökítőanyagát a hazai szennyvízben. Fontos, hogy a szennyvíz nem a vírust, csak annak nyomait tartalmazza, vagyis nem fertőz – hangzott el az M1 Híradójában.
Hetek óta tartanak a laboratóriumi vizsgálatok egy nagykanizsai központban. A Pannon Egyetem kutatói a szennyvizet ellenőrzik, azt például, hogy fertőződött-e koronavírussal.
„Míg a személyeknél a kimutatás a lappangási időszakot követően szokott általában megtörténni, addig a szennyvízből nem kell megvárni akár ezt a két hetet, hanem három nap elteltével már ki lehet mutatni a vírusnak a nyomait” – fogalamzott Galambos Ildikó, a Pannon Egyetem Soós Ernő Víztechnológiai KFK. kutatásvezetője.
Nagykanizsához hasonlóan az ország más nagyvárosaiban is zajlanak hasonló vizsgálatok ezzel a módszerrel.
Mintákat vesznek a telepeken és a kórházakból kijövő szennyvizből is.
A vizsgálatok hamar eredményt hoztak. Az országos tiszti főorvos szerdán az operatív törzs tájékoztatóján jelentette be: kimutatták a koronavírust a budapesti szennyvízben. Müller Cecília azt mondta, ezzel bizonyított, hogy a fertőzöttek üríthetik a vírus örökítőanyagát.
„Azt jelenti számunkra, hogy a környezetben fellelünk vírust, akkor ott akár tünetmentes csoportok is lehetnek, akik ezt értelemszerűen ürítik, ugyanakkor megbetegedést még nem produkálnak, tehát körülbelül egy-két hetes előrejelzésre alkalmas lehet ez a vizsgálat, hogy felhívja minden esetre a figyelmünket arra, hogy odafigyeljünk, hátha ott egy megbetegedés indul” – jelentette ki a tiszti főorvos.
Vargha Márta, a Nemzeti Népegészségügyi Központ szakértője az M1-nek azt mondta, az eredményekből sok új információt kaphatnak a koronavírusról. Azt például, hogy az adott terület és a közösség milyen mértékben fertőzött, ugyanakkor
az adatok egyfajta előrejelzést is adhatnak a járványhelyzetről.
„Fertőzőképes vírusrészecskék nincsenek jelen a szennyvízben, viszont maga az örökítőanyag igen. Ennek segítségével, hogyha ennek a mennyiségét nyomon követjük, figyeljük, hogy növekvő vagy csökkenő trendet mutat, akkor akár előrejelzésre is alkalmas lehet. Ugyanis a nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy hamarabb indul meg a vírus genom mennyiségének emelkedése a szennyvízben, mint hogy a tömeges megbetegedéseket észlelnénk a közösségben” – mondta Vargha Márta vízhigiénés szakértő.
Világszerte folynak hasonló kutatások, amelyek igazolták, hogy hiába található meg az üledékben a koronavírus örökítőanyaga, a szennyvizek biztosan nem fertőznek. Az egyelőre nem bizonyított, hogy a szennyvíz az élővizek minőségére kedvezőtlen hatással lenne, vagy a természetes fürdővizekben emiatt megjelenne a koronavírus.
hirado, Hirmagazin.eu