A Magyar Posta nyereséges maradt, de a profit jelentős része elpárolgott, miután az egy évvel korábbi 6,62 milliárd forintos

adózott eredményből mindössze 1,95 milliárd maradt. Jól teljesítettek a levéltermékek és a pénzforgalmi szolgáltatások, az export ugyanakkor visszaesett.

A Magyar Postánál a termékek és szolgáltatások összes értékesítésének nettó árbevétele 246,48 milliárd forint volt tavaly az egy évvel korábbi 230,26 milliárd után – derült ki az állami cég éves beszámolójából.

Levelet hozott a postás

Ebből 230,81 milliárd forint volt a belföldi forgalom, 15,67 pedig az export. Az árbevétel nőtt, de a profit jelentősen csökkent, miután az adózott eredmény során látható 1,95 milliárd forintot árnyalja, hogy egy évvel korábban még 6,62 milliárd volt a nyereség.

  • A főbb tevékenységeket vizsgálva belföldön a legtöbbet a levéltermékek hoztak a legtöbbet, 111,93 milliárd forintot a konyhára (szemben a tavalyelőtti 102,32 milliárddal),
  • de a pénzforgalmi szolgáltatások is generáltak 63,86 milliárdos árbevételt (míg 2022-ben 54,63-at),
  • a logisztikai termékek pedig 32,51 milliárdos forgalom mögött álltak (egy évvel korábban 31,18).

A kisebb súllyal bíró tételekkel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy az előfizetéses hírlapterjesztési piac folyamatos zsugorodásával összefüggésben 2023. május 31-én kivezették a postahelyi hírlapárusítást, de a kereskedelem visszaesését ugyancsak a termékkivezetések okozták, miután tavaly júniustól már csak a posta profiljába jobban illő képeslapok, papíráruk és nyomtatványok értékesítése folytatódott, búcsút intettünk az élelmiszereknek, könyveknek, ajándékoknak és játékoknak.

Újrarajzolt nemzetközi kép

Míg a belföldi bevétel megugrott csaknem 20 milliárd forinttal, addig az export 20,05 milliárdról 15,67-re esett. Bár a torta kisebb lett, abból vastag szelet jutott a nemzetközi logisztikai termékeknek (8,26 milliárd forint), ugyanakkor a nemzetközi levéltermékekből származó bevételek lényegében a tavalyelőtti felére apadtak az elmúlt évben (6,92). Ha országonkénti bontásban vizsgáljuk az exportot, azt látjuk, hogy

  • Csehország vezet 2,44 milliárd forinttal,
  • megelőzve a sorban Lengyelországot (2,05)
  • és Németországot (1,97),
  • a milliárdos nagyságrendet Szlovénia (1,47)
  • és Hollandia (1) érte még el.

A legnagyobb EU-n kívüli piac Kína, azzal együtt is, hogy a 2022-es 3,4 milliárd forintos forgalom beesett 682 millióra. Érdekesség, hogy a szomszédos országok közül Ausztria váltott zuhanórepülésbe: az onnan származó exportárbevétel 1,05 milliárd forintról 249 millióig süllyedt.

Kedvezőtlenebb eredménymutatók

A Magyar Posta éves beszámolójának kiegészítő mellékletében az áll, hogy az összes bevétel (amiben a nettó árbevétel mellett az egyéb, továbbá a pénzügyi bevétel is szerepel) 283,73 milliárd forintra rúgott, 5,5 százalékkal felülmúlva az előző évi értéket (268,93 milliárd). Ugyanakkor az üzleti eredmény alacsonyabb volt az előző évhez viszonyítva, melynek következtében a bevételarányos üzleti eredmény 1,27 százalékponttal, a sajáttőke-arányos üzleti eredmény pedig 3,02 százalékponttal kedvezőtlenebbül alakult.

A pénzügyi műveletek eredménye 1,22 milliárd forinttal csökkent, így az adózás előtti eredmény 4,67 milliárd forinttal lett alacsonyabb a 2022. évi értéknél. Ennek következtében a sajáttőke-arányos, illetve az eszközarányos adózás előtti eredménymutatók a 2022-esnél kedvezőtlenebb képet mutatnak.

A vagyoni helyzet átfogó jellemzéséből, bemutatásából kiderült, hogy a saját tőke 5,93 százalékos, illetve a mérlegfőösszeg 2,57 százalékos növekedésének együttes hatásaként a saját tőke részaránya az előző évihez képest 1,57 százalékponttal nőtt.

A befektetett eszközök fedezettsége 0,14 százalékponttal alacsonyabb a 2022. évi mértéknél, a saját tőke 5,93 százalékos és a befektetett eszközök 6,14 százalékos növekedése révén. Az eladósodottsági mutató 0,33 százalékpontos csökkenését a kötelezettségállomány 5,35 százalékos, valamint a sajáttőke-állomány 5,93 százalékos növekedése okozta. A nettó eladósodottság 7,26 százalékponttal nőtt, mely elsősorban a pénzeszközök értékének előző évhez viszonyított alakulásának következménye.

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőZelenszkij: Kína segít az oroszoknak ellehetetleníteni a békekonferenciát
KövetkezőG.w.M az ultrahangfotó láttán: „Ez egy maffiavezér! Nagyon dzsukel gyerek lesz”
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza