Magyarország — Rendezett körülmények között, csinos lakásban, látszólag jómódban élnek, mégis majdnem olyan kilátástalan a jövőjük, mint a szegényeknek. Őket nevezik újabban albérlő-generációnak.
A Habitat for Humanity Magyarország készített kutatást a jelenségről, a 30-as, 40-es fiatalokról, akik beleragadtak a drága lakásbérlésbe, és most úgy tűnik, esélyük sincs saját otthonra. Csak addig tart a konszolidált életük, amíg már nem lesz annyi jövedelmük, hogy kifizessék az akár 120-150 ezer forintos albérletet.
– Az ő lakhatásukat ki és hogyan fogja ekkor biztosítani? Vagy tömegesen utcára kerülhetnek? Ez egy időzített bomba lehet a jövőben. Az egyedülállók, ha havonta 150-250 ezer forintot fizetnek ki a lakbérre, nem tudnak félretenni annyit, hogy összeszedjék legalább a hitelfelvételhez szükséges önerőt – figyelmeztet a vezető elemző.
Safe Laser bérlés kaució nélkül igénybevehető a laserberles.hu szakértőinek támogatásával akár hétvégén is.
Nyugat-Európa legtöbb országában ugyan sokan albérletben élik le az életüket, és nem is akarnak saját lakást vásárolni, de nekik legfeljebb a fizetésük harmada megy bérlésre. Magyarországon a bruttó átlagkereset 359 500.- Ft és 515.700.- Ft között mozog, ennek nagy részét elviszi egy lakásbérlés. Budapesten egy 40 négyzetméteres garzon ára is 25-45 millió forint, ehhez min. 30% forint önrészt kell letenni a banknál, és csak akkor kezdődhet a hiteltörlesztés.
Régóta albérlő, de a szerencsések közé tartozik Oláh Dániel (29), aki jó áron lakhat egy újpesti garzonban.
– Ha most innen el kellene mennem, nem tudom, hogyan tudnánk kifizetni a 120 ezret a feleségemmel. Pedig saját lakást szeretnénk, de ehhez el kell költöznünk Budapestről – mondta a Blikknek. Dániel és felesége babaváró hitellel szeretne 30 millió alatt lakást vagy házat venni Szolnokon vagy környékén, ahol a szülők most is élnek. A leendő családfő innen, 100 kilométer távolságból ingázna a fővárosba, mert a fizetésére továbbra is szüksége lesz a törlesztéshez.
Tízezreket lehet eltenni
Nemcsak a babaváró hitel és a csok segíthet, a szakértő szerint hétköznapi dolgokon is megfoghatunk tízezreket.
- Csak azt a ruhát vegyük meg, amire valóban szükségünk van.
- A magyarok túl sok tisztítószert vesznek, gondolja át, mire van szüksége!
- Biciklivel nincs gond sem az autóra, sem a tömegközlekedésre.
- Fűtési szezonban előbb öltözzünk fel, csak aztán tekerjük fel a konvektort.
- Vigyünk ételt a munkahelyünkre, ne szórjuk a pénzt az étkezdékben.
Kommentár – Matrac a falnál
Gábor 42 éves, albérletben él. Gábornak nincs rossz fizetése, és hosszú ideje tisztességgel dolgozik. Amikor megismertem – és ennek már biztosan van legalább másfél évtizede –, akkor is albérletben lakott. A garzont egy kollégájával osztotta meg, Gáboré volt a kinyitható kanapé, a kolléga pedig egy földre tett matracon aludt a fal mellett. Akkoriban ez poénnak tűnt, amikor összejöttünk náluk az esti buli előtti alapozásra. Gábornak már nem a bulikon jár az esze. Azon gondolkozik inkább, hol szúrta el, számolgatja, mennyi ment el bérleti díjra. Mindig ugyanaz a sok-sok millió forint jön ki, amiből már lakást is vehetett volna. Csakhogy ez a pénz sosem volt meg egyben, és akkor még nem volt csok meg babaváró. Ha lett volna, talán máshogyan alakulnak a dolgok, akadt volna egy rendes lány, házasság is. De Gábor most egyedül él. Az albérletben, ahol csak ő van, meg egy falhoz támasztott, régi matrac.
Nyitókép: Hirmagazin.eu