Összeszedtük, mit jelentenek a gyakorlatban a pénteken bejelentett és szombaton életbe lépő, az életünket befolyásoló szabályok.
Sokan azt hihetik, kijárási tilalom lép életbe március 28-án 0 órától április 11-éig, vagyis nagyszombatig, de mint Orbán Viktor pénteki rádióinterjújából is kiderül, nincs szó ilyenről. A rendelkezések – amelyeket hivatalos helyen ITT olvashat – betartása szinte teljes egészében a jól felfogott érdekét figyelembe vevő emberre van bízva.
Na de mit szabad és mit nem a hivatalosan „kijárási korlátozás” szóösszetétellel illetett két hetes időszakban?
Szabályok, tilalmak, kivételek
Mindenki köteles a vele nem közös háztartásban élőkkel minimum másfél méter távolságban lenni, ebben beleértendő a közösségi közlekedés eszközein tartózkodás is.
Tilos étterembe, kocsmába, falatozóba menni, étel viszont kikérhető, rendelhető.
A lakóhelyét – ez mindegy, hogy életvitelszerű hely, tartózkodási hely vagy lakcím – mindenki csak alapos indokkal hagyhatja el. Ilyenek:
- munkavégzés,
- vásárlás élelmiszerüzletben, piacon, drogériában, gyógyszertárban, állateledelt forgalmazó üzletben, benzinkúton, dohányboltban,
- gazdasági vagy agrártevékenység, illetve az ezekhez kapcsolódó vásárlás,
- kiskorú gyermek kísérése,
- egészségügyi szolgáltatás igénybe vétele, gyógytorna, lelki egészség megőrzésére irányuló, valamint hitéleti tevékenység,
- egyéni szabadidős sporttevékenység, levegőzés (vagyis a hobbifutóknak, sétálgatóknak, kirándulóknak nem kell leállni, de csak egyedül vagy a velük egy háztartásban lévőkkel folytathatják, tisztes távolságban egymástól)
- házasságkötés, temetés (szűk családi körben)
- postai, fodrász, manikűrös szolgáltatások igénybevétele
- autó vagy egyéni közlekedési eszköz javítása
- a legszükségesebb esetben a személyes megjelenést igénylő ügyintézés
- házi kedvenc sétáltatása
Alapos indok még a segítségnyújtás idős embernek vagy gyermeknek.
Fontos korlátozás a boltokban a „délelőtt-délután” bontás, eszerint a legalább 65 éves személyek az élelmiszerüzletet, drogériát, piacot 9 és 12 óra között látogathatják – és csak ők -, ezt az üzlet üzemeltetőjének joga betartatni, rendőrök, katonák pedig ellenőrizhetik.
Az „alapos indokhoz” az operatív törzs pénteki sajtótájékoztatóján fontos kitételt tett Müller Cecília országos tisztifőorvos:
hanem kérjenek ehhez segítséget a családtól, a szomszédtól vagy az önkormányzattól, amelynek a segítségnyújtás törvényi kötelezettsége is. Aki vásárolni megy, legyen gyors, rövid és ne találkozzon senkivel!
Noha az Infostart elküldte azt a kérdést az operatív törzsnek, hogy „a telekre” lemehet-e az ember és onnan visszajöhet-e (mondjuk autóval), erre kitérő választ adott az országos tisztifőorvos, de közléséből körvonalazódik, hogy nem javasolt az, hogy az emberek túl sokat változtassák a helyüket, kifejezetten az kontaktusok elkerülése végett.
A pénteki tájékoztatókból az is kiderült, hogy
de azt sem zárta ki az operatív törzs, hogy erre később szükség lehet, „az adott időben szükséges döntéseket” hozzák meg – hangzott el.
A szabályok megsértése természetesen szabálysértési eljárást von maga után, 5-500 ezer forintos pénzbírsággal járhat.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!