A hajléktalanoknak könnyebb nem lesz, de talán nehezebb sem

DMARC20180111022

VANNAK MÉG ÜRES HELYEK AZ ÉJJELI MELEGEDŐKBEN, AHOL VÁRJÁK A RÁSZORULÓKAT.

Tájékoztatta az Indexet Morva Emília, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Közép-Magyarországi Régiójának a vezetője. Az, aki a máltaiak valamelyik intézményébe tér be,  negatív PCR teszt felmutatása nélkül is segítséget kap.

A kormány szerdától harminc napon keresztül kijárási korlátozásokat írt elő a a koronavírus még intenzívebb terjedésének megelőzése érdekében. Orbán Viktor szavai szerint este nyolc és reggel öt óra között kijárási tilalom lépett életbe, este 8-ra haza kell érni. A kijárási tilalom alól csak a munkába járás és a rendkívüli események jelentenek kivételt.

A hajléktalanokkal foglalkozó szervezetek és intézmények már a járvány első hulláma alatt próbálták a hajléktalanokat a szállásokra behívni, ugyanis

AZ ÚJ SZABÁLYOK SZERINT SZABÁLYSÉRTÉST KÖVET EL AZ, AKI AZ UTCÁN MARAD.

Néhány szervezet attól tart, hogy a rendőrök a szabályok szigorú betartatása miatt elkezdik bírságolni a hajléktalanokat.

Jár maszk a fedél nélkülieknek

A Szeretetszolgálat utcai szociális munkásai rendszeresen felkeresik az utcán élőket, számukra maszkokat, fertőtlenítőszereket adnak, és próbálják meggyőzni őket arról, hogy térjenek be éjszakára valamelyik melegedőbe – mondta Morva Emília.

Hozzátette: a legfontosabb, hogy

ha a rendőr hajléktalanokkal találkozik éjszaka közterületen, akkor elsődlegesen szólítsa fel őt, hogy menjen be egy szállásra, sőt, akár hajléktalanszállókkal is egyeztethet telefonon, hol van még hely.

fővárosi önkormányzat még májusban teszteltette a legveszélyeztetettebb budapesti csoportokat: az idősotthonok és a hajléktalanszállók lakóit. Eszerint 8577 bentlakó, hajléktalan, ápoló és közvetlenül az ellátásban dolgozó mindössze másfél százalékának a tesztje lett pozitív, összesen 132 emberé.

Barátok nélkül az ember

Ez az arány ma sem lehet túl magas – vélekedik Iványi Gábor, az Oltalom Karitatív Egyesület elnöke.

AZ ÚJ KIJÁRÁSI KORLÁTOZÁS AZONBAN HATÁSSAL VAN A HAJLÉKTALANOKRA,

mert, akik eddig este 10 óra körül tértek be eddig az éjjeli melegedőhelyre,  azoknak most hamarabb kell beérkezniük.

De ha 20.00 órára nem ért még oda az ajtóhoz, a rendőrök hova is tudnák vinni a hajléktalant, akit elkapnak az utcán?

– tette fel a költői kérdést Iványi. Hozzátette, a szállón megpróbálják csökkenteni a zsúfoltságot, az ágyak között nagyobb teret hagyva, szigorúbb higiéniai előírásokat léptettek életbe, az intézménybe belépéskor mindenkinek megmérik a lázát, az ügyfeleknek egy kérdőívet is ki kell tölteniük. Az Oltalom Karitatív Egyesület most is azon dolgozik, honnan tud elérhető áron még maszkokat, és más higiéniai felszereléseket beszerezni.

Ha valakinél nyilvánvalóak a tünetek, a protokollnak megfelelően elkülönítik a mentők megérkezéséig. Ugyanakkor  a belépésnél jóhiszeműen jár el az Egyesület.

NEM ELŐFELTÉTEL A NEGATÍV TESZT, HOGY BELÉPHESSEN VALAKI A HAJLÉKTALANSZÁLLÓRA.

Az Oltalom Karitatív Egyesület  úgy véli, nem sújtja jobban a hajléktalanokat a vírus, mint bárki mást. Sőt, talán egy kicsit immunisabbak.

A rendőrök nem keménykednek

Testközelből tapasztalta meg a utcán élés nehézségeit Gede Márton. A Város Mindenkié aktivistája több évig élt utcán, és jelenleg is tartja a kapcsolatot – ahogy ő fogalmaz – az „utcázókkal”, így közvetlen információkkal rendelkezik a hajléktalanok mindennapjairól a koronavírus ideje alatt is.

Gede Márton szerint a rendőrök általában ismerik a környék utcáin éjszakázó hajléktalanokat, így nem csinálnak ügyet abból, hogy néhányan kint éjszakáznak – magyarázza az okokat, miért nem nőtt meg a szabálysértések száma a már november elején életbe lépett korlátozások idején.

Néhány ismerősöm felkészült már az új helyzetre, találtak olyan területeket, ahol el tudnak tűnni.

A főiskolai diplomával rendelkező férfi több év utcázás után ma már hajléktalan szállón él, és előadásokat tart, és A Város Mindenkié csoport munkáját is segíti. Ő is hasonlóan magyarázza annak okát, miért nem érinti nagyobb mértékben a hajléktalanokat a vírus.

UGYAN LEGYENGÜLT A SZERVEZETÜK, DE AZ UTCAI ÉLET IMMUNITÁST IS BIZTOSÍT NEKIK.

Nincs cefre, csak poloska

Véleménye szerint azért nem veszik igénybe az éjszakai melegedőket, mert néhányuknak nehéz elviselni azt a fegyelmet, amit a hajléktalanszállókon kérnek, és a független élethez is ragaszkodnak. Hozzátette, nem a lopás a legnagyobb probléma a szállókon, nyomósabb oka van, hogy nem szívesen alszanak a szállókon. Gede Márton kiemelte, az alkohol tilalma nagy kihívást jelent azoknak, akik egy–egy intézményben szeretnének éjszakázni. Emellett egy–két melegedőben az ágyi poloskák is nagyon elszaporodtak.

Borítókép: 

index

Hirmagazin.eu

ElőzőEgészségünkre! – videó
KövetkezőÚjabb CAF villamosok álltak forgalomba Budapesten
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza