Szlovákiában a nemzeti kulturális örökség része és a Pozsonyba érkezők számára kihagyhatatlan látványosság a Koronázó Templom.
A Szent Márton tiszteletére felszentelt székesegyház számos olyan magyar kulturális ereklyét rejt, amelyet csak itt lehet megtekinteni. A templom évszázadokon keresztül a magyar királyok koronázási helyszíne volt, manapság pedig a nagy ünnepek alkalmával, például augusztus 20-án tartanak itt magyar nyelvű szentmiséket.
A Szent Márton Székesegyház Pozsony legismertebb és legnagyobb temploma. A helyiek és a városba látogató vendégek csak koronázó dóm néven emlegetik, hiszen 1563 és 1830 között 18 magyar királyt, királynőt és királynét koronáztak itt. Közülük talán a legismertebb Mária Terézia volt 1741-ben.A koronázások emlékét máig tábla őrzi az épület északi falán.
A háromhajós templom építése a 13. században kezdődött. A korábbi román templom helyére gótikus stílusú épület került. Felszentelése azonban csak 1452-ben történt meg Szent Márton tiszteletére. Mátyás király idejében az épületet a mai méreteinek megfelelően megnagyobbították. Napjainkban látható alakja többszöri átépítés eredménye, ugyanis az épület a háborúkban és a földrengések során többször megsérült.
A dóm belső tereiben négy kápolna található
Közülük a legismertebb Alamizsnás Szent János kápolnája. Katakombáiban számos magyar történelmi és egyházi személyiség sírhelyét alakították ki. Többek mellett itt nyugszik Pálffy János nádor, a szatmári béke létrehozója, Esterházy Imre esztergomi érsek és Pázmány Péter prímás, esztergomi érsek is.
A dóm névadójáról készült, eredetileg az oltárt díszítő lovasszobor Donner György Rafael ismert barokk szobrász alkotása. A fekete színű ólomból készült alkotás a Szent Márton legendát idézi fel: a Szombathelyről származó fiatal római katonát abban a pillanatában ábrázolja, amikor kardjával egy mozdulattal a palástját metszi, hogy annak felét a téltől meggyötört koldusnak adja.
A szentély számos csodát rejt
A Szent Márton Székesegyház szentélye számos csodát rejt. Két oldalról faragott stallumok szegélyezik, mennyezete rengeteg színben pompázik és gyönyörű minták rajzolódnak ki. Oltára aranyozott és neogótikus stílusban készült. A templom különleges ablakai a 19. század végén készültek. A szentély fölöttiek Szent Istvánt, Szent Mártont és Szent Lászlót ábrázolják fejük felett a magyar koronával.
A dóm tornya 85 méter, és ezzel a legmagasabb templomtoronynak számít Pozsonyban. Tetején egy aranyozott párnán a Szent Korona 150 kilogrammos aranyozott másolata látható.
A koronázó dómról úgy tartják, szimbolikus hely Pozsonyban, amely központ volt a középkorban, a reneszánsz idején, kiemelt helye volt a koronázások időszakában és így van ez napjainkban is. A Szent Márton Székesegyház Szlovákiában a nemzeti kulturális örökség része.
forrás: M1