7.5 C
Budapest
2024. március. 29. péntek
HomeTudástárTudástár - minden érdekességKifejlesztettek egy technológiát, amivel szén-dioxidból műanyagot lehet készíteni

Kifejlesztettek egy technológiát, amivel szén-dioxidból műanyagot lehet készíteni

Kanadai tudósoknak sikerült pontosan meghatározni azokat a körülményeket, amelyek között az üvegházhatású szén-dioxid gázt viszonylag hatékonyan át lehet alakítani a műanyagok alapanyagául szolgáló etilénné. A gyártási technológia költségeiről nincs még hír.

A Torontói Egyetem kutatói által vezetett Ted Sargeant csoport a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő honlapon mutatta be azokat az eredményeit, amelyekről az MTI is beszámolt.

Kutatásuk során a Canadian Light Source (CLS) kutatóközpont szinkrotronját (részecskegyorsító), valamint az intézmény kutatója, Tom Regier által kifejlesztett egyedülállóan új berendezést használták.

A kanadai tudósok kutatásának középpontjában a szén-dioxid redukciós reakciója állt, amikor a szén-dioxidot elektromos áram és egy katalizátor által segített kémiai reakció használatával más vegyi anyaggá alakítják át.

Ilyen típusú reakciókban több fém is lehet katalizátor, az arany, ezüst és cink használatával szén-monoxid, ónnal és palládiummal hangyasav sója nyerhető.

Azonban csak a réz képes etilén, a polietilén műanyagok alapanyagának előállítására.

A réz egyfajta mágikus fém. Mágikus, mert különböző kemikáliákat képes létrehozni, mint például a metánt, az etilént és az etanolt, de nehéz uralni azt, hogy mit hoz létre”

– idézte Phil De Lunát, a projekt vezető kutatóját a tudományos-ismeretterjesztő hírportál.

Ez utóbbit sikerült a tudóscsoportnak megvalósítani: képesek voltak létrehozni egy katalizátort, és pontosan megállapítani azokat az ideális körülményeket, amelyekkel maximalizálni lehet az etilén előállítását, és szinte nullára minimalizálni a metán termelődését.

Phil De Luna és Rafael Quintero-Bermudez, PhD hallgatók

Ez a technológia a szén-dioxid-leválasztás technológiájával párosítva elvezethet a mindennapokban használt műanyagok környezetbarát előállításához, miközben a káros üvegházhatású gázokat eltávolítja.

Úgy gondolom, hogy a jövőt azon technológiák használata jellemzi, amelyek a hulladékból állítanak elő értéket. Olyan új és fenntartható módozatokon dolgozunk, amelyek megfelelnek a jövő energiakövetelményeinek”

– hangoztatta De Luna.

Sajnos egyelőre nincs semmilyen információ azzal az egyáltalán nem lényegtelen kérdéssel összefüggésben, hogy a műanyagoknak a szén-dioxidból történő katalizátoros átalakítása  milyen költségekkel és milyen esetleges környezetszennyezési hatással jár együtt.

Forrás: 888.hu

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

Hasonló hírek

weblap4u banner
Pannon Work