A „kóbor” bolygók olyan megfoghatatlan kozmikus objektumok, amelyek a Naprendszer bolygóihoz hasonló tömegűek, de nem keringenek egyetlen csillag körül sem, hanem szabadon vándorolnak.
Nem igazán sok ilyen objektumot ismertünk eddig, de most egy kutatócsoport az Európai Déli Obszervatórium (ESO) távcsöveinek és egyéb műszerek adatait használva legalább 70 új vándorló bolygót fedezett fel. Ez az eddigi legtöbb ilyen fajta bolygó felfedezése, amely fontos lépést jelent abban, hogy megértsük ezeknek a titokzatos galaktikus nomádoknak az eredetét és tulajdonságait.
„Nem tudtuk, hogy mire számítsunk, és nagyon örülünk annak, hogy ilyen sokat fedezhettünk fel” – mondta Núria Miret-Roig a Laboratoire d’Astrophysique de Bordeaux és a Bécsi Egyetem csillagásza, a Nature Astronomy folyóiratban ma megjelent publikáció első szerzője.
Ezeket a vándorló bolygókat – távol minden csillagtól, amelynek fényét visszaverhetnék – tulajdonképpen lehetetlen lenne megörökíteni. Miret-Roig és csapata azonban kihasználta azt a tényt, hogy néhány millió évvel a keletkezésük után ezek a bolygók még mindig elég forróak ahhoz, hogy sugározzanak, így nagy távcsövekre szerelt egészen érzékeny kamerákkal közvetlenül detektálhatóak. A csapat a Skorpió és Kígyótartó csillagképekben legalább 70 olyan vándorló bolygót talált a Naphoz közeli csillagkeletkezési területeken, amelyeknek tömege összemérhető a Jupiter tömegével.
FOTÓKIÁLLÍTÁS
Helyszín: Székesfehérvár, Csanádi Imre tér 6. szám alatti helyiségében
Kérjük, hogy kérdéseivel, javaslataival segítse munkánkat.
Székesfehérvár, 2024. november 22.
Varga István elnök s.k.
Kovács-Tarsoly Gábor elnökhelyettes
Nagy Lajos képviselő
Kérdéseit,...
Érdekes szokást fedezett fel a téli időszakban a szakértő - írja a forráslap.
Napjainkban egyre gyakoribb jelenség, hogy az ismerkedők egy része csak alkalmi kapcsolatot,...
A valóságshow-sztár keveset posztol az utóbbi időben, és a bejegyzései sem túl vidámak. Gáspár Győző szerint az idei évben annyi rossz dolog történt velük,...