Észrevetted már, hogy ha fogyni próbálsz, azonnal rémesen éhes leszel, és legszívesebben mindent megennél, ami eléd kerül? Nos, ezzel egyáltalán nem vagy egyedül. Megmutatjuk, mi áll a háttérben.
Egy kutatás szerint a fogyás kiváltja azt a reflexet, amely szerint a tested szeretné „bepótolni” a hiányzó kalóriákat, így arra ösztönöz, hogy többet egyél. A vizsgálat során 153 embernek adtak olyan kísérleti szert, amelytől a vizelettel több glükózt vesztettek a normálisnál. Ettől persze fogytak, még akkor is, ha ugyanazt ették, amit korábban. A másik 89 résztvevő placebót kapott.
A kísérleti szert kapó résztvevők sikeresen fogytak, ám a leadott kilókat hamar vissza is szedték, mert az étvágyuk nőni kezdett. A placebót szedők súlya változatlan maradt.
De vajon mi ennek az oka?
A kutatók szerint ez a folyamat a DNS-ünkben van kódolva. Az őskorban kevés volt a táplálék, és ha a test nem növelte volna az étvágyat, amikor az ember veszített a súlyából, valószínűleg többen haltak volna éhen. Most pedig, amikor az étel már korlátlan mennyiségben elérhető, a testünk egyszerűen a súlyvesztés ellen dolgozik.
Így küzdj az éhség ellen!
Tartsd számon, mennyit ettél
Jegyezd fel, mit és mennyit eszel, mennyit sportolsz, és néha ellenőrizd a súlyod is.
Súlyzózz, és egyél fehérjét
Amikor leadsz pár kilót, gyakran az izomtömegből is vesztesz. Ahhoz, hogy több zsírmentes izomszövet legyen a testeden, amelyik a zsírral ellentétben felgyorsítja az anyagcserét, súlyzóznod kell, és izmot kell építened. Így a tested hatékonyabban égeti el a zsírt, még akkor is, ha többet eszel. Ha rendszeresen sportolsz, és étkezésenként 30 grammra emeled a fehérjefogyasztásodat, azzal fenntarthatod, vagy növelheted az izomtömegedet.
Fogyassz sok rostot!
Felejtsd el a divatdiétákat, és kövess sok zöldséget tartalmazó étrendet. A növényi ételekben, például a zöldségekben, gyümölcsökben és a belőlük főzött levesekben sok a rost és a víz, amely hosszú időre eltelít.