A kávézás sokak számára hozzátartozik a reggeli rutinhoz, ráadásul igazán elterjedt „kísérői” kávénak a világ minden pontján az édes péksütemények is. Mint kiderült, utóbbi nem a véletlen műve, hiszen a koffein ideiglenesen „tompítja” az édes íz érzékelését, így az emberek többsége annál is inkább vágyik az édes nyalánkságokra. Vagyis, nem árt résen lenni a reggeli kávézás után, ha éppen diétázunk…!
„Amikor koffeines kávét iszunk, az megváltoztatja, ahogyan az ízeket érzékeljük – egészen addig, amíg a hatása tart. Így tehát ha azonnal a koffeines kávé fogyasztása után étkezünk, feltehetőleg másként érzékeljünk majd az étel ízét” – magyarázta a kutató.
Az egyszeresen vak vizsgálat során a vizsgált személyek egyik csoportja koffeinmentes kávét ivott, a másik csoportnak pedig olyan, eredetileg koffeinmentes kávét adtak, amelybe 200 milligramm koffeint tettek. Ez a mennyiség nagyjából megegyezik azzal, amelyet egy erős kávé révén juttatunk a szervezetünkbe.Mindkét csoport esetében került cukor is a kávéba, de azok, akik a koffeines változatot itták, általánosságban kevésbé érezték azt édesnek.A kutatás másik részében a résztvevők elmondták, hogy mennyire érzik magukat ébernek, és megbecsülték a kávéjukban lévő koffein mennyiségét. Nagyjából ugyanolyan mértékben növekedett az emberek ébersége függetlenül attól, hogy koffeines vagy koffeinmentes kávét ittak, és nem tudták megmondani, hogy koffeines vagy koffeinmentes italt fogyasztottak.Robin Dando szerint lehet egyfajta „placebo” hatása már magának a kávéfogyasztás „cselekményének” is, hiszen a kávé aromája és íze olyasmi, amit jellemzően éberség követ. Így aztán függetlenül attól, hogy milyen kávét ittak, a vizsgált személyek éberebbnek érezték magukat.
„Ami fontosnak tűnik, az a kávéivás cselekménye” – mondta a kutató.
Hozzátette: már annak a gondolata is éberebbé tehet, hogy olyasmit tettünk, ami általában éberebbé tesz minket.Forrás: sciencedaily.comKépek: eloben.hu, Veszprém Kukac, DXN ganoderma kávé blog kávékedvelőknek – blogger