A kávézás sokak számára hozzátartozik a reggeli rutinhoz, ráadásul igazán elterjedt „kísérői” kávénak a világ minden pontján az édes péksütemények is. Mint kiderült, utóbbi nem a véletlen műve, hiszen a koffein ideiglenesen „tompítja” az édes íz érzékelését, így az emberek többsége annál is inkább vágyik az édes nyalánkságokra. Vagyis, nem árt résen lenni a reggeli kávézás után, ha éppen diétázunk…!

Az amerikai Cornell Egyetem új, a Journal of Food Science nevű lapban megjelent tanulmányában megfogalmazzák, hogy a kávé az adenozin receptorok „nagy ellensége”, amely neurotranszmitter pedig egyebek mellett az álmosságérzetünk fenntartásában játszik szerepet.A receptorok „elnyomásával” ugyan kevésbé érezzük magunkat fáradnak, de egyúttal kevésbé leszünk képesek az édes ízt érezni, aminek következtében – talán kissé ironikus módon – csak még inkább ilyen nyalánkságokra vágyunk.A kutatás Robin Dando, a tanulmány egy szerzője szerint jó példa az ízérzékelés változásaira a mindennapi életünkben.

„Amikor koffeines kávét iszunk, az megváltoztatja, ahogyan az ízeket érzékeljük – egészen addig, amíg a hatása tart. Így tehát ha azonnal a koffeines kávé fogyasztása után étkezünk, feltehetőleg másként érzékeljünk majd az étel ízét” – magyarázta a kutató.

Az egyszeresen vak vizsgálat során a vizsgált személyek egyik csoportja koffeinmentes kávét ivott, a másik csoportnak pedig olyan, eredetileg koffeinmentes kávét adtak, amelybe 200 milligramm koffeint tettek. Ez a mennyiség nagyjából megegyezik azzal, amelyet egy erős kávé révén juttatunk a szervezetünkbe.Mindkét csoport esetében került cukor is a kávéba, de azok, akik a koffeines változatot itták, általánosságban kevésbé érezték azt édesnek.A kutatás másik részében a résztvevők elmondták, hogy mennyire érzik magukat ébernek, és megbecsülték a kávéjukban lévő koffein mennyiségét. Nagyjából ugyanolyan mértékben növekedett az emberek ébersége függetlenül attól, hogy koffeines vagy koffeinmentes kávét ittak, és nem tudták megmondani, hogy koffeines vagy koffeinmentes italt fogyasztottak.Robin Dando szerint lehet egyfajta „placebo” hatása már magának a kávéfogyasztás „cselekményének” is, hiszen a kávé aromája és íze olyasmi, amit jellemzően éberség követ. Így aztán függetlenül attól, hogy milyen kávét ittak, a vizsgált személyek éberebbnek érezték magukat.

„Ami fontosnak tűnik, az a kávéivás cselekménye” – mondta a kutató.

Hozzátette: már annak a gondolata is éberebbé tehet, hogy olyasmit tettünk, ami általában éberebbé tesz minket.Forrás: sciencedaily.comKépek: eloben.hu, Veszprém KukacDXN ganoderma kávé blog kávékedvelőknek – blogger

ElőzőTrabant, ahogy mi szerettük, vagy szeretjük…(+18)
KövetkezőA milliószor feltett kérdés: Hogyan szabaduljunk meg a narancsbőrtől? (Videó)
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza