Több mint százötven macskatulajdonost kérdeztek meg az ELTE Etológia Tanszékének kutatói, hogy jobban megismerjék a cicák és gazdáik közötti kommunikációt.

Összességében elmondható, hogy minél magasabb értelmi képességet tulajdonítanak a gazdák a macskáknak, általában annál több kommunikációról számolnak be kettejük között. A tanulmány a Science Direct oldalon jelent meg.

A macska mint házi kedvenc a kutyához hasonlóan a társállat kategóriába tartozik. A macskával is rendelkező háztartások száma ugyanolyan magasnak mondható, mint a kutyatartóké. Ugyanakkor a macskákról az etológia – a biológiának az állatok viselkedésével foglalkozó ága – sokkal kevesebbet tud, amikor az ember-macska kapcsolatról van szó, mint a több évtizede intenzíven kutatott kutya és ember között fennállóról.

Első alkalommal vizsgálták az ember és a macska közötti kapcsolatot

A házi macskákról szóló etológiai kutatások eddig elsősorban a ragadozó viselkedésről, illetve a különféle magatartásproblémákról szóltak. Az ELTE Etológia Tanszék kutatói – Pongrácz Péter egyetemi docens és Szapu Julianna Szulamit MSc-hallgató – most megjelent tanulmányukhoz kapcsolódva viszont a társállatként tartott macska és gazdája közötti viszony jellegzetességeiről kérdezték a magyar macskatartókat. A tudósok arra keresték a választ, hogy a macskatulajdonosok hogyan képesek megérteni háziállatuk viselkedését, szándékait és hangulatát, illetve hogy a macska képes-e ugyanerre: vagyis milyen állat a macska az emberrel való együttélés szempontjából.

A tanulmányban nem a kutyához viszonyítva elemezték a macska viselkedését, és nem is arra voltunk kíváncsiak, milyen gondok merülnek fel a macskával kapcsolatban. Sokkal inkább arról kívántak képet kapni, hogy a macska-ember kapcsolat mennyire sokrétű, milyen mértékben élik meg azt az emberek kétirányú interakciók folyamataként – foglalta össze Pongrácz Péter.

A nők és a magasabb végzettségűek többet feltételeznek macskáik empatikus képességeiről

Amint az a válaszokból kiderült, a macskatartók szemszögéből nézve kedvenceik jelentős értelmi és érzelmi képességekkel rendelkezhetnek, a macskák értik az emberi kommunikáció különféle formáit, és maguk is többféle módon kommunikálhatnak az emberrel. A macskatartók viszonyulása kedvenceikhez nem egyforma: a hölgyek többet feltételeznek beleérző képesség terén a macskáról, mint a férfiak. A magasabb végzettségű macskatartók szintén kommunikatívabbnak és empatikusabbnak tartották állataikat.

Az idősebbek inkább arról számoltak be, hogy macskájuk érzelmileg igazodik hozzájuk. A gazda és macskája közötti kapcsolat sokrétűsége összefüggést mutatott az érzelmi közelséggel a két fél között. Emellett elmondható, hogy minél magasabb értelmi képességet tulajdonítanak a gazdák a macskáknak, általában annál több kommunikációról számolnak be kettejük között.

Érdekes szokásként merült fel a macskahang-utánzás különösen a fiatalabbak körében. Ugyanakkor a macskák hangjából a gazdák nem tudják kikövetkeztetni, pontosan mit is szeretne az állat, vagyis a macskanyávogás kevésbé érthető az ember számára.

A tanulmány rávilágított arra, hogy a társállatként tartott macskák minden szempontból teljes élményt nyújtanak gazdáiknak az ember és állat között tapasztalható, kétirányú kölcsönhatások és társas megértés terén. A kérdőíves eredményekre támaszkodva a jövőben több kísérletes munkához is ötleteket meríthetnek a kutatók.

Kép: Illusztráció, Shutterstock

Forrás: hirado.hu

ElőzőFeloldották az útzárat az M7-esen a Balaton felé
KövetkezőTragikus hírt jelentettek be: Meghalt a Kossuth-díjas rendező
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza