Tegnap délelőtt kirúgták L. Simon Lászlót a Nemzeti Múzeum éléről. Az eltávolítást elrendelő Csák János döntésének hátterében Dúró Dóra bejelentése és egy meleg idősotthont ábrázoló fotó áll – az előzményekről itt írtunk bővebben.
Zsuppán András, a Válasz Online újságírója épp L. Simon László közelében volt, amikor kiderült, hogy már nem a korábbi fideszes képviselő a múzeum igazgatója. A Facebook-on az újságíró így idézte fel a történteket, és azt, hogy mit tapasztalt maga körül.
„Ma délelőtt szakmai nap volt a Nemzeti Múzeumban. Három kerekasztal-beszélgetésen tárgyaltak múzeumügyi kérdéseket a Pollack Mihály tervezte épület gyönyörű dísztermében. A vendégek és a közönség egyaránt főként szakemberekből, intézményvezetőkből állt. A programot L. Simon László főigazgató nyitotta meg, utána Závogyán Magdolna kulturális államtitkár szólt pár szót, méltatta a Nemzeti Múzeumot, amiért küldetésének megfelelően fórumot teremt a magyar múzeumi világnak. Normális nap egy normális európai országban.”
Újságíróként az első beszélgetést moderáltam – múzeumok és fenntarthatóság –, amelyben L. Simon is részt vett volna. Éppen kezdtük a beszélgetést fél 11 körül, amikor a szervező kolléga odasúgta, hogy a főigazgató nem tud részt venni a beszélgetésben. L. Simon elhagyta a termet, öt perccel később Závogyán Magdolna is csendben távozott. A pódiumra a főigazgató-helyettes ült fel, de nemsokára ő is kiment.
Zsuppán így folytatta bejegyzését: a „beszélgetést megtartottuk, és utána a helyemre visszaülve láttam a hírt a telefonomon: L. Simon László már nem főigazgató. Csák János kulturális miniszter kirúgta, mert „olyan magatartást tanúsított, amely a munkaviszonya fenntartását ellehetetlenítette”.
L. Simon kirúgása a parlamentben is téma volt:
Csák János L. Simonról: borászként és tévésztárként elismerendő, de vezetőnek alkalmatlan
Miután hétfő délelőtt kirúgták L. Simon Lászlót a Nemzeti Múzeum éléről, az igazgató eltávolítását elrendelő Csák János minisztert kérdezte a történtekről a Parlamentben Hiller István szocialista képviselő. Az ellenzéki politikus arra volt kíváncsi, hogy pontosan milyen magatartást tanúsított L. Simon, akinek az a „munkaviszonya fenntartását ellehetetlenítette”. Hiller arra is rákérdezett, hogy a Nemzetközi Sajtófotó Kiállítás (Word Press Photo) kiállítás nem tetszett-e Csáknak (amely egy meleg idősotthont ábrázoló fotót is bemutatott, melynek hátteréről bőven írtunk) vagy politikai gesztust tesz a radikális jobboldalnak Magyarországon.
Csák János a törvények betartását hangsúlyozta a történtekkel összefüggésben.
Mi lenne, ha például az atomerőmű vezetője azt mondaná, hogy ő válogat a törvények közül, hogy melyiket tartja be?
– Tette föl a kérdést a miniszter. Kiemelte, minden állami vezetőnek kötelessége betartani a törvényeket.
Csák János ezután az Egyesült Államokat hozta fel példának, amely szerint azért erős és befolyásos ország, mert betartják a saját törvényeiket. L. Simonról szólva úgy fogalmazott, hogy számára „eléggé nehéz érzéseket okoz”, hogy egy intézményvezető azt mondja, hogy nem tudja betartatni a törvényeket.
Hiller újbóli kérdésére Csák azt mondta: „Én itt egy szolga vagyok, önök, és a nép szolgája, aki végrehajtja a törvényeket.”
L. Simon Lászlóról azt mondta,
pályája elismerendő, mint lebegő értelmiségi, mint borász, mint népfőiskolai vezető, mint tévésztár, de sajnálatos módon vezetőnek alkalmatlan.