A kormány azt is eltervezte már, hogy alakul a nyugdíjkiadások menetrendje a következő évtizedekben.
Továbbra is 65 év lehet a nyugdíjkorhatár Magyarországon – írja a napi.hu az Európai Uniónak benyújtott friss konvergenciaprogram alapján.
Eszerint a nyugdíjrendszert érintő eddigi intézkedések fő iránya a korhatár emelése, a tényleges nyugdíjba vonulási korcentrum jelentős emelése és az indexálási szabály
(értékkövetési módszer, amelynél szerződésben rögzítik, hogy a biztosítási díj vagy összeg megadott mértékkel automatikusan a szerződés változtatása nélkül változik) megváltozása volt.
Az egyik leginkább lényeges szabály, hogy
az öregségi nyugdíjkorhatár 2022-ig fokozatosan 65 évre emelkedik.
A portál szerint a konvergencia-porgram előrejelzi a nyugdíjkiadások menetrendjét is: 2020-ban a GDP 9 százalékát viszik el, szemben a 2016-ban mért 9,7 százalékkal. 2030-ra tovább csökken a mutató, mégpedig 8,4 százalékra. Majd növekedés várható: 2040-ben a GDP 9,4 százalékát költi a nyugdíjakra Magyarország, 2050-ben 10,6 százalékát, tíz és húsz évvel később pedig 11 százalék fölé mehet a mutató.
Nemrég beszámoltunk arról, hogyan emeli a kormány jövőre a nyugdíjakat. Terveik szerint
jövőre a nyugdíjak januárban 2,8 százalékkal emelkedhetnek. Idén és jövőre is sor kerül nyugdíjprémiumok kifizetésre, mert a gazdasági növekedés meghaladja a 3,5 százalékot.
Számításaik szerint a következő években is fennmarad a dinamikus bérnövekedés:
az idei 9,2 százalékos emelkedés után jövőre 8,1 százalékkal emelkedhetnek a bérek.
2023-ig pedig évi nyolcszázalékos béremelkedéssel számolnak – mindezt 3 százalékos infláció mellett.
Az államadósság drasztikusan csökkenő pályán maradhat.
konvergenciaprogram, szmo