Home Főhírek Külföld Kiderült, kik a Boeing-botrány haszonélvezői

Kiderült, kik a Boeing-botrány haszonélvezői

Már vannak haszonélvezői a Boeing 737 Max repülőgépek leállításának, s nem a versenytárs Airbusról és társairól van szó, hanem a repülőgépeket lízingelő cégekről.

A kieső járatok pótlására bérelt repülőket ugyanis egyre drágábban adják a légitársaságoknak. Magyarország is érintett.

Elhalasztotta budapesti járatainak indítását a Flydubai társaság. Az öböl-menti emírség légitársasága a nyári indulást az őszre halasztotta, egyszerűen azért, mert flottája 13 Boeing 737 Max típusú gépekből áll, s ezeket a két légitragédia miatt  hónapok óta nem engedik repülni. De nem csak ez a cég küzd gondokkal a legkorszerűbbnek mondott repülőtípus miatt. Összesen 370 ilyen gépmadár tölti a legforgalmasabb nyári időszakot a földön, ahelyett hogy a főszezonban utasokat szállítana. ( A legnagyobb számban amerikai cégek vettek ilyen típust: az Southwestnek 34, az Air Canadának és az American Airlinesnek 24-24 gépe rostokol földi hangárokban. Ez utóbbi cég szándékairól írt hvg.hu legutóbb a Financial Timesra hivatkozva.)

A Boeing 737 Max típus csődjének legnagyobb kárvallottja a több mint 300 áldozaton kívül  maga a gyártó cég, amely korábban havi 50 ilyen repülőgép gyártására tette alkalmassá gyártósorait, amelyek most tétlenül állnak. A nyári csúcsidőben jóval kényelmetlenebb, elaggott gépeken utazók is vesztesnek mondhatók, de néhány nyertes is van – mégpedig a repülőgépeket lízingelő cégek. A Wall Street Journal számításai szerint ugyanis a Max-ok pótlására a légitársaságok tőlük kénytelenek bérelni régebbi típusokat, a nagy vetélytárs Airbus ugyanis ilyen rövid alatt képtelen úgy felfuttatni a termelést, hogy pótolja a kieső gépeket.

A lap tudósítása szerint az IBA Aero lízingcég már eddig 30 gépet adott lízingbe, arról nem is beszélve hogy a jóval nagyobb Air Transport Services Group és az AirCap Holdings egyszerűen letarolja a piacot. A Boeing 737 Max-ok helyettesítésére az Airbus 320-as és a Boeing 737-800-as típus a legalkalmasabb, de úgy tűnik ezekből nincs elég a lízingcégeknél sem. Ez pedig már eddig is jelentős áremelkedéshez vezetett. Egy Airbus 320-as lízingdíja – operatív lízing esetén – eddig alsó hangon 200 ezer dollárt tett ki, de ez az összeg már a múlté – a mostani díjak már 20-25 százalékkal magasabbak. (Az úgynevezett wet-lease – amikor a gépen felül a repülő személyzetét is kikölcsönzik -, természetesen még drágább.)

728x90 100

Mekkora a drágulás?

A lapnak nyilatkozó Phil Seymour, aki az IBA Aero lízingcég vezérigazgatója elmondta, hogy a kötelékükbe tartozó Boeing 737-800-as típusok lízingdíja a „nagy elállítás” előtt havi 225 ezer dollár volt – mégpedig ötéves periódusra. A Max-ok földre kényszerítését követően ez 290 ezerre ugrott, most pedig már 300 ezer dollár feletti díjért adják ezeket lízingbe –  legalább kétéves időtartamra. Panaszkodnak erre az áremelkedésre az érintett cégek is. A német charterflottát is üzemeltető TUI AG 15 repülőjének pótlására volt kénytelen lízingelni idősebb típusokat, s ez egymagában 300 millió euróval vagyis a tervezett  éves profit negyedével csapolja meg a cég tervezett eredményét.

Nagy kérdés, hogy ez a leállás miként érinti majd az amerikai gyártócég jövőjét, hiszen egyik vezértermékük kieséséről van most szó. Egy évvel korábban a másik sztártermék a 787 Dreamliner hajtóműproblémái miatt kellett gépeket  visszahívni a Boeingnek. Ez is érintette a magyar utazókat, mert a lengyel légitársaság , a LOT amerikai járataira ezt a típust „vetette be”. A hajtóműhiba miatt azonban egészen idén májusig  Dreamliner helyett elaggott- lízingelt gépekkel teljesítették a Budapest –  New York és Chicago útvonalakat, ami jelentős presztízsveszteséget okozott a LOT-nak.  Ezek fényében nem tiszta még az sem, hogy a pórul járt légitársaságok milyen kártérítési igénnyel lépnek fel a gyártóval szemben – ez utóbbinak megalapozásához viszont a lízingdíjak drasztikus emelkedése jó alapot szolgáltathat.

napi

ElőzőÜres beszéd volt csak a milliárdosok felajánlása a Notre-Dame felújítására?
KövetkezőMegszólalt az MSZP a Bige Holding ügyében
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás