A brit variánssal szemben ért el az igen magas hatékonyságot a védőoltás két adag beadása után.
A klinikai tesztek eredményénél is magasabb mértékben, 96,5 százalékos hatékonysággal előzi meg Izraelben a Pfizer vakcinájának két adagja a koronavírussal való megbetegedést – derült január 24. és április 3. között gyűjtött adatokból. Ebben az időszakban a fertőzések túlnyomó többségéért a brit variáns volt a felelős – írja a Sky News. Április elejére a 16 év fölötti izraeliek 72 százaléka, a 65 év fölöttieknek pedig 90 százaléka kapta már meg mind a két adagot az oltásból.
Az oltás egyetlen adagja a következő eredményeket produkálta:
- 58% védelem a megfertőződés ellen,
- 76% védelem hospitalizációval szemben,
- 77% védelem elhalálozással szemben.
Két adag után a 16 évnél idősebb népesség körében így teljesített az oltás:
- 96,5% védelem a megfertőződés ellen,
- 98% védelem hospitalizációval szemben,
- 98,1% védelem elhalálozással szemben.
Ezeket az eredményeket két héttel a második oltás beadását követően éri el a vakcina. Az idős, 85 év fölötti lakosság körében majdnem ugyanilyen jól teljesített az oltás: a megfertőződéssel szembeni hatékonyság 94,1 százalékos, a hospitalizációval szembeni 96,9 százalékos, a halálozással szembeni pedig 97 százalékos két adag után.
Kedveld és ajánld a Hirmagazin.eu Online Médiát!
Izrael a világ leggyorsabb immunizálási programját hirdette meg, melynek eredményeképp a januári napi több mint 10 ezer frissen felfedezett koronavírusos esettől eljutottak addig, hogy májusban már csak napi hetven körüli a frissen felfedezett esetek száma.
Sharon Alroy-Preis, az izraeli egészségügyi minisztérium szakembere, a tanulmány vezető szerzője elmondta, Izrael mint a legnagyobb arányban beoltott lakossággal rendelkező ország egyedülálló lehetőséget biztosít a vakcina hatékonyságának feltárására és a vakcinázási program közegészségügyre gyakorolt szélesebb körű hatásainak megfigyelésére.
„Eddig a világon egyetlen ország sem tudta leírni az országos koronavírus elleni oltási kampány országos közegészségügyi hatásait. Ezek a meglátások rendkívül fontosak, mert bár még mindig jelentős kihívásokat kell leküzdeni, valódi reményt adnak arra, hogy a koronavírus elleni vakcinázás végül lehetővé teszi a világjárvány megfékezését.”
Az adatok arra is rávilágítanak, hogy
fontos felvenni az oltás második adagját, mivel az jelentősen megemeli a védettség szintjét.
Ezen egy második emlékeztető oltás csak tovább fog javítani. Luis Jodar, a Pfizer vakcinákért felelős alelnöke szerint minél több adatra van szükség a vakcina hatékonyságáról a súlyos megbetegedések és a halálozás ellen, valamint arról, hogy milyen szintű védelmet nyújt az időseknek.
„A vakcina hosszú távú hatékonyságát vizsgáló kutatás végső soron létfontosságú szerepet fog játszani a világjárvány leküzdésében” – mondta.
Kedveld és ajánld a Hirmagazin.eu Online Médiát!