Közismert, hogy a férfiak korábban meghalnak, mint a nők. Mégis nehéz őket elvonszolni az orvoshoz, még akkor is, ha baj van. De vajon mi lehet ennek az oka?
Kutatók szerint több tényező is szerepet játszik abban, hogy a férfiak a legtöbb országban kevesebb ideig élnek, mint a nők. Egyrészt a férfiak általában bevállalósabban élnek: gyakrabban dohányoznak, isznak alkoholt, és többet kockázatnak az élet számos területén. Gond az is, hogy gyakrabban szigetelődnek el a társas kapcsolatoktól, mint a nők, ugyanakkor veszélyesebb állásokban dolgoznak.
A legnagyobb probléma mégis az, hogy a férfi csak akkor megy orvoshoz, amikor már nagyon muszáj, vagyis amikor már nagyobb a baj.
Egy 2014-es amerikai vizsgálat szerint a férfiak egészen pontosan feleannyira hajlandóak orvoshoz menni, mint a nők. Háromszor annyi férfi, mint nő ismerte el, hogy több, mint öt éve nem volt orvosnál, közülük sokan felnőttként még egyetlen egyszer sem kerültek kapcsolatba az egészségüggyel.
De vajon miért?
A megkérdezett férfiak többsége az elfoglaltságot, az esetleges rossz eredményektől való félelmet, a szégyenérzetet, és a kellemetlen vizsgálatok (például a végbéltükrözés) kerülését hozta fel a legtöbbször indokként.
Sokan a saját súlyukkal nem szeretnek szembesülni a rendelőben, és nem szívesen mutogatják magukat ruhátlanul.
Többen nem tartják férfiasnak, hogy orvoshoz járjanak, és a testüket érő kritikáktól is tartanak.
Milyen gyakran kell kivizsgálásra járni?
Az, hogy milyen szűrővizsgálatra van szükség, és ezt mennyi időnként kell ismételni, nagyban függ a kortól és az általános egészségi állapottól. Ám azt nem árt tudni, hogy az orvos előtt nincs mit szégyellni, és egy jó szakember a kellemetlen vizsgálatoknak is igyekszik elvenni az élét. Ráadásul nem az az igazi férfi, aki kerüli a doktort, hanem az, aki hajlandó vigyázni az egészségére.
Kétévente
A 18-39 éves férfiaknak kétévente érdemes ellenőriztetniük a vérnyomásukat akkor is, ha nincs panaszuk. Adott esetben az orvos évenkénti, vagy még gyakoribb vizsgálatot javasolhat.
Háromévente
A 45 év fölötti férfiaknak háromévente célszerű ellenőriztetni a vércukor-szintjüket, túlsúly esetén az ellenőrzésre gyakrabban van szükség, és már fiatalabb korban el kell kezdeni.
Ötévente
A 35 év fölötti férfiak koleszterinszintjét illetve szív- és érrendszeri kockázatát kell kivizsgáltatni, cukorbetegség és túlsúly esetén viszont gyakoribb ellenőrzésre van szükség. Azok, akiknek a családjában nem fordult elő vastag- és végbélrák, elég, ha 70 és 75 éves korig 5-10 évenként járnak szűrésre. Ám ha a családban előfordult ez a betegség. Hamarabb kell kezdeni a rendszeres szűrést.
Forrás: Ripost