Egy bizalmas jelentés szerint az amerikai haditengerészetet és partnereit folyamatosan kínai és más külföldi hackertámadások érik – számolt be a haditengerészeti minisztérium összefoglaló jelentéséről kedden a The Wall Street Journal című lap.
Az 57 oldalas dokumentumot – amelyet Richard Spencer haditengerészeti miniszter kérésére készítettek szakemberek és a múlt héten adták át neki – nem hozták nyilvánosságra, de a The Wall Street Journal állítása szerint a lap munkatársai betekinthettek az iratokba.
A megjelentetett információk szerint kínaiak és az Egyesült Államok más ellenségei is évek óta intéznek folyamatos számítógépes támadásokat a haditengerészet ellen és titkos nemzetbiztonsági adatokhoz is sikerült hozzáférniük. A dokumentumot összeállító kormányzati tisztségviselők és biztonságpolitikai szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy a kibertámadások végső soron veszélyeztetik az Egyesült Államok katonai vezető szerepét.
A jelentés szerint a haditengerészet tisztjei nem voltak felkészülve a veszélyek felderítésére és elhárítására. Nem látták előre, hogy ellenséges támadások érik a védelmi ipart és beszállítóit, és nem informálták partnereiket sem a kiberfenyegetésekről. A jelentés összeállítói úgy vélik, hogy a tisztségviselők nem is nagyon értik és mérik fel a károk mértékét.
„A globális versenytársak és ellenségek éveken keresztül büntetlenül támadhatták és fel is törhették a partnerek számítógépes rendszereit, és ezek a vállalatok, függetlenül attól, hogy milyen viszonyban állnak a minisztériummal, változatlanul kiberostrom alatt állnak” – olvasható a jelentés nyilvánosságra hozott részében.
A dokumentum kiemeli Kína és Oroszország aktivitását, és megállapítja, hogy Peking a kibertámadások révén „felbecsülhetetlen rövid- és hosszú távú katonai előnyökre tett szert, következésképpen megváltoztatja a globális hatalmi egyensúlyt”.
A The Wall Street Journal által közöltekre nem kívántak reagálni sem a haditengerészeti minisztérium vezetői, sem a lap által megkeresett kínai illetékesek.
MTI