Az Alkotmánybíróság elnöke, egykori ügyvéd, aki a kormánypárti kétharmad miatt biztosra veheti, hogy ő lesz Novák Katalin utódja. Az is biztosnak tűnik, hogy Sulyok Tamás egészen más karaktert fog államfőként vinni, mint amilyet Novák Katalin volt köztársasági elnök.
Sulyok Tamás 1956. március 24-én született, 1980-ban szerzett jogi diplomát a szegedi József Attila Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán. Bírósági fogalmazóként kezdett a Csongrád Megyei Bíróságon, jogi szakvizsgát tett 1982-ben. 1991-ig jogtanácsosként, majd ügyvédként dolgozott, először a Sulyok–Japport, majd a Sulyok és Ádám Ügyvédi Iroda tagjaként.
Ő látta el 1998 és 2002 között az akkor Bartha László fideszes polgármester által vezetett szegedi önkormányzat jogi képviseletét, munkájáért akkor havi 400 ezer forintot kapott. Ő volt a város vagyonát működtető ingatlankezelő cég jogi képviselője is. 2002-ben, Bartha bukása után a Fidesz által támogatott független polgármesterjelöltet, Balogh Elemért támogatta Orbán Viktor nyílt, a Délmagyarországban megjelent felszólítására aláírásával. Az a Balogh Elemér, akit Sulyok polgármesterjelöltként támogatott, maga is alkotmánybíró volt 2005 és 2014 között.
Az országos sajtóba akkor robbant be, amikor Bartha bukása után kisebb helyi háború indult a szegedi televízió működtetéséért. A Sulyok–Ádám Ügyvédi Iroda látta el annak a társaságnak a jogi képviseletét, amely bevásárolta magát, majd irányítói jogokat szerzett az önkormányzati televízióban. Bár a jobboldal végül elbukta a csatát (először két helyi tévé működött egymás mellett, majd a fideszes pénz híján bezárt), a döntési jogok megszerzésének társasági jogi konstrukcióját feltehetően Sulyok Tamás dolgozhatta ki. A Magyar Narancs akkoriban arról írt, hogy Bartha egyik egészségügyi cége ugyancsak a Sulyok–Ádám Ügyvédi Irodában volt bejegyezve.
2000-ben Ausztria tiszteletbeli konzulja lett Szegeden, posztját 2014-ig viselte. Tiszteletbeli konzuli feladatairól 2003-ban a Délmagyarországnak azt mondta, maga sem tudja, mivel érdemelte ki a pozíciót, „ám természetesen örül, hogy egy számára igen szimpatikus országtól kapott meghívást tiszteletbeli konzuli feladatok elvégzésére”. Feladatairól azt mondta, elsősorban a Magyarországra látogató osztrákoknak igyekszik segítséget nyújtani. Elmondása szerint „sajnálatosan sokszor tragikus események, például haláleset, közlekedési baleset, kórházi baleset, kórházi ápolás kapcsán fordultak hozzá”.
2005 szeptembere óta a Szegedi Tudományegyetem alkotmányjogi tanszékének óraadó tanára. Kutatási területe az ügyvédség alkotmányos helyzete Magyarországon, az Európai Unió belső piacára vonatkozó szabályozás és az ügyvédi szolgáltatások összefüggései.
Sulyok 2014 óta alkotmánybíró, posztjára a Fidesz jelölte. A testület 2015. március 30-án, április elsejei hatállyal választotta elnökhelyettesévé. 2016. április 22-től Lenkovics Barnabás korábbi elnök mandátumának lejártával, elnökhelyettesként látta el az elnöki jogköröket, majd 2016 novemberében kiderült, hogy Kövér László őt jelölte házelnökként az Alkotmánybíróság elnökének.
2016. november 22. óta Sulyok Tamás az Alkotmánybíróság elnöke, mandátuma 2026-ig szólt volna.
Az MSZP 2016-ban, Sulyok megválasztása után közölte: törvénytelennek tartják a folyamatot, jogi lépéseket tesznek, mivel az Alkotmánybíróság tagjait jelölő eseti bizottság létszáma nem érte el a törvényben meghatározott minimumszámot, miután Tóth Bertalan szocialista politikus lemondott ottani mandátumáról. A testületben Tóth távozásával már csak nyolcan maradtak az előírt kilenc helyett. Rubovszky György elnök viszont ezt a lépést nem vette figyelembe, Gulyás Gergely pedig, aki akkor még a Törvényalkotási bizottságot vezette, azt mondta, abszurd, hogy bármi gond lenne a törvényességgel.
Sulyok Tamást egykori szegedi csoporttársai zárkózott embernek írták le, akit a szakma érdekelt, és állítólag az önkormányzati megbízásaiban is inkább szakmai érdeklődése motiválta, mint a gazdagodás vagy a hatalmi játszmák. Évfolyamtársa volt Trócsányi László, vele jó viszonyban van.
Nevéhez kötődik az Alkotmánybíróság tanácsának CEU-döntése, amelyben 2023-ban megállapították, hogy a Közép-Európai Egyetem (CEU) annak ellenére nem szenvedett jogsérelmet, hogy a kormány gyakorlatilag ellehetetlenítette az egyetem magyarországi működését.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője Sulyok bejelentése előtt azt mondta, egyelőre nem tudni, hogy az ellenzéki pártok jelölnek-e bárkit, így nem tudja megmondani, mikor fogják megválasztani az új köztársasági elnököt.
Körülnéztünk! Sulyok Tamás a legjobb választás!
Sulyok Tamás korából és neméből fakadóan várhatóan egészen más karakterként fog megjelenni a közéletben, mint Novák Katalin.
Novák Katalin köztársasági elnöki posztjáról február tizedikén mondott le. Vele párhuzamosan távozott a közéletből Varga Judit volt igazságügyi miniszter, a Fidesz EP-listavezetői címének várományosa.
Forrás nyomán