Home Életmód Egészség - betegség Kezelik, de nem gyógyítható, fontos lépés az alzheimer-kór megértéséhez

Kezelik, de nem gyógyítható, fontos lépés az alzheimer-kór megértéséhez

Magyar kutatócsoport áttörést ért el az Alzheimer-kórban jelentkező epilepszia diagnosztizálásában. Az agy elektromos tevékenységét 24 órán keresztül regisztráló készülékkel összefüggést mutattak ki az epilepszia és az említett kór között.

Az Alzheimer-kór első tünetei jellemzően 65 éves kor körül jelentkeznek memóriapanaszok és tájékozódási problémák formájában. A ma még gyógyíthatatlan Alzheimer-kórban szenvedő emberek életminősége csak a korai diagnózissal és kezeléssel őrizhető meg. Gondozásuk óriási anyagi és szociális terhet ró a családtagokra és a társadalomra is. A betegség átlagosan 4-10 év alatt halálhoz vezet. Ma a világon közel 44 millió Alzheimer-kóros beteg él, számuk Magyarországon közel kétszázezer.

Bár az elmúlt évtizedek során az Alzheimer-kór biológiai hátterének számos okát sikerült feltárni, a betegség továbbra is csak kezelhető, de nem gyógyítható. Ezért is irányult egyre nagyobb figyelem az elmúlt években a társbetegségekre, amelyek szerepet játszhatnak a tünetek kialakulásában. Ezek közül kiemelt figyelmet kapott az epilepszia vizsgálata. A Nemzeti Agykutatási Program (NAP) által támogatott, az Országos Klinikai Idegtudományi Intézetben működő Alzheimer–epilepszia kutatócsoport szerint az Alzheimer-kórban szenvedő betegek negyedénél epilepsziás rohamok mutathatók ki, míg a páciensek felénél epilepsziás működészavar bizonyítható. A két betegség közötti szoros kapcsolat feltárása fontos lépés a kór megértéséhez.

„A kutatás eredménye azért jelentős, mert az epilepsziás demens betegek állapota a többi Alzheimer-kóros beteghez viszonyítva kétszer gyorsabban romlik. Mivel az epilepszia tüneteinek enyhítésére számos gyógyszerrel rendelkezünk, ez az Alzheimer-kór ellen új terápiás támadáspont lehet” – összegezte az eredményeket Horváth András Attila, a csoport kutatóorvosa, a Semmelweis Egyetem oktatója.

Az elsődleges eredmények azt mutatják, hogy bizonyos epilepsziaellenes gyógyszerek alkalmazásával a betegek életminősége javítható, és a betegség romlása lassítható – erre a következtetésre a 32 csatornás Holter-EEG monitorozó eszköz segítségével jutottak. Az eszköz a fejtetőre helyezett elektródák segítségével 24 órán keresztül folyamatosan regisztrálja az agyi elektromos tevékenységet. Az elmúlt három évben közel 80 beteget figyeltek meg ilyen módon. A kutatómunka nemzetközileg is kiemelkedő. A társadalmilag jelentős témával mindössze néhány kutatócsoport foglalkozik világszerte; speciális, koponyán belüli EEG-elvezetéseket a magyarokon kívül mindössze egy kutatócsoport végez az Egyesült Államokban.

A 2014 januárjában Kamondi Anita professzor asszony vezetésével létrejött kutatócsoport célja az volt, hogy feltárja az epilepszia gyakoriságát Alzheimer-kórban szenvedőknél, valamint annak hatását a betegségre. Projektmunkájuk 2017 decemberében zárul, de a kutatások 2018 januárjától a Nemzeti agykutatási program 2. keretében folytatódnak.

Az általunk megkérdezett szakértő szerint ez egy nagyon fontos eredmény, de nagy valószínűséggel nem találtak rá az Alzheimer-kór okára és/vagy a gyógymódjára.

Forrás: Magyar Idők

Képek: ScienceAidBest Alzheimer’s Products

Videó: youtube

ElőzőVihar: Hegyeshalmon töltötte az éjszakát a Kálmán Imre-expressz
KövetkezőKutya meleg van már és lesz is, hiába a futózivatarok..
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás