Bevándorlókkal oldaná meg a munkaerőhiányt és a társadalom elöregedését Dimitrisz Avramopulosz. Az uniós migrációügyi biztos egy, a héten tartott kétnapos fórumon beszélt erről. Szerinte ugyanis nem szabad hagyni kárba veszni az érkezők tudását és képességeit. Csakhogy mindeközben arról mesélnek a statisztikák, hogy a migránsok integrációja és munkaerőpiacra léptetése totális kudarcot vallott. Töredékük tudott csak munkába állni, és nem azért, mert nem volt lehetőségük, hanem azért, mert nem rendelkeznek szaktudással, és nem tanulták meg a befogadó ország nyelvét.
Közben folyamatosan érkeznek a hírek a különféle, migránsok által elkövetett bűncselekményekről. A skála igen széles: a lopásoktól, a rablásoktól, a szexuális erőszakon át a súlyos testi sértésig és a gyilkosságig terjed.
Legutóbb két napja késelt meg négy embert egy 2015-ben érkezett afgán férfi a magyar határtól 80 kilométerre, Bécsben. Félreértés ne essék: nem minden migráns munkakerülő vagy bűnöző, esetleg mindkettő. A statisztikák azonban egyértelműek: radikális mértékben szaporodnak a bűnesetek azokban az országokban, amelyek 2015 óta bevándorlókat fogadtak be.
Az M1 aktuális csatorna Szemtől szembe című műsorának Kis-Benedek József nemzetbiztonságéi szakértő és Póczik Szilveszter, az Országos Kriminológiai Intézet tudományos főmunkatársa volt a vendége.
A befogadó társadalommal való azonosulás egy rögös út
Dimitrisz Avramopulosz szerint, ha korábban sikeresebb lett volna a bevándorlók integrációja, akkor számos merénylet elkerülhető lett volna.
Póczik Szilveszter az M1 Szemtől szembe című műsorában elmondta: az integráció egy sokrétű folyamat, amelynek nem az az egyetlen alapja, hogy valakinek van munkája. „Az integráció kemény szociológiai faktorokkal mérhető, azonban számos olyan tényezője van, amelyek pszichológiai szinten mozognak” – fogalmazott a szakértő.
A befogadó társadalommal való azonosulás egy rögös út azok számára, akik szociális és kulturális tekintetben távol állnak a befogadó civilizáció értékvilágától – vélekedett. Az iszlám kultúra az európaitól értékvilágában egy nagyon eltérő világ. A második, illetve a harmadik generációs migránsok két lábbal, két különböző kultúrában állnak – tette hozzá.
Óriási tömeg jelent meg Európában
Kis-Benedek József elmondta: sok nyugat-európai országban komoly munkaerőhiány van, és nem feltétlenül orvosok, tanárok, valamint mérnökök esetében, hanem a fizikai munkát végző emberek körében.
Hozzátette: 2015 óta óriási tömeg jelent meg Európában, ekkora igény viszont nincs a munkaerőpiacon, és ekkora tömeget nem tud elhelyezni az adott ország. „Azt sem szabad elfelejteni, hogy a beérkezettek között sokan vannak, akik nem is akarnak dolgozni” – vélekedett a szakértő.
Kis-Benedek József szerint az Európában megjelenő nagy tömeg egy kezelhetetlen állapotot hozott létre. A bevándorlók „nem tudnak beilleszkedni, nincs is szándékukban, ebből adódóan jelentkeztek a feszültségek” – fogalmazott. A nyugati országok eljutottak oda, hogy sokan fölöslegesek a migránsok között – tette hozzá.
Megállíthatatlan folyamat a migráció
„Nyugat-Európában a 2008-as gazdasági válság jelentősen átstrukturálta a munkaerőpiacot. Ott is ugyanaz a helyzet, mint Magyarországon, magasan képzett munkaerőre van szükség, képzetlen, adott esetben az írástudatlanságig képzetlen munkaerővel nehéz mit kezdeni” – nyilatkozta Póczik Szilveszter.
A szakértő úgy fogalmazott: nem múlik el nap anélkül, hogy valamelyik országból egy nemi erőszakról, vagy hasonló brutális, nők ellen elkövetett cselekményről ne hallanánk hírt.
Póczik Szilveszter elmondta: a bevándorlás ma, a globalizáció miatt, egy megállíthatatlan folyamat, amelynek egyaránt lehetnek pozitív és negatív oldalai. A szakértő pozitív példaként említette azokat a kelet-európaiakat, akik Németországba, illetve Nyugat-Európa más országaiba vándoroltak.
„Ők igen nagy erővel járulnak hozzá ezeknek az országoknak a gazdasági fejlődéséhez” – tette hozzá.
A videót itt nézheted meg!
forrás: M1 Szemtől szembe