Háromórás késés után már jár a bánatpénz egy uniós döntés alapján, amely összege akár több száz euró is lehet. Ennek ellenére a jogosult utasoknak még mindig csupán töredéke veszi igénybe ezt a lehetőséget.

Egy európai uniós döntés alapján távolságtól függően kártérítés jár azoknak az utasoknak, akiknek 3 óránál többet késik a járata, vagy túlfoglalás esetén visszautasítják a beszállását – mondta el Bolyó Anikó, a Flight-Refund Kft. ügyvezető igazgatója az M1 Ma reggel című műsorában.

Bemutatunk egy videót, amelyben a kártérítési eljárásról is szó lesz:

Forrás: youtube, euronews (magyarul)

Hangsúlyozta: a késést nem az indulástól, hanem az eredeti útitervben szereplő érkezéshez viszonyítva számítják. Átszállásos járat esetén a kezdeti szakaszban már egy egyórás késés is eredményezheti az összességében három órát meghaladó késést, amennyiben emiatt nem sikerül elérni a csatlakozást – mondta a fogyasztóvédelmi szolgáltatásokra specializálódott vállalt vezetője.

Bolyó Anikó rámutatott arra is, hogy járattörléskor a teljes jegyár visszajár, ha nem tud a légitársaság alternatív járatot biztosítani. Amennyiben az indulástól számított két héten belül kerül erre sor, akkor pedig kártérítést is kell fizetnie a légitársaságnak. A szakember fontosnak tartotta megjegyezni ugyanakkor, hogy a sztrájk nem számít a légitársaság felelősségi körébe, tehát ebben az esetben nem jár kártérítés.

Kép: Wikipédia

A járatkésést viszonylag egyszerű bizonyítani, ám túlfoglalás esetén mindig jegyzőkönyvet kell felvetetni a jövőbeli kellemetlenségek elkerülése érdekében, arról hogy időben és repülésre alkalmas állapotban (nem ittasan) megjelentünk, és nem saját hibánkból maradtunk le a gépről, hanem azért, mert a légitársaság az elérhető üléseknél több jegyet adott el – emelte ki Bolyó Anikó.

A kártérítés mértékét ismertetve elmondta: a járat indulási helye és célállomása közötti távolságok alapján 1500 km alatt, 250 eurót, 1500-3500 km között 400 eurót, 3500 km fölött pedig 600 eurót kell fizetni a légitársaságnak. Az átszállásos utak esetén itt is a teljes útszakaszt veszik figyelembe. Fontos kritérium, hogy a kártérítés csak az európai uniós székhelyű légitársaságokra vagy az innen induló járatokra vonatkozik.

A fogyasztóvédelmi szolgáltatásokra specializálódott vállalt vezetője saját tapasztalatai alapján úgy látja, hogy a jogosult utasoknak még mindig csupán hozzávetőlegesen egy százaléka veszi igénybe a kártérítést. Ennek ellenére a kelet-európai piacon is terjeszkedő cégük havi szinten ezernél is több ügyben jár el.

Forrás: M1 Ma reggel

 

ElőzőVessünk véget az ízületi problémáknak!
KövetkezőAz áldozatvállalás közelebb visz Istenhez
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza