Az egy főre jutó fogyasztás 68 609 forint volt tavaly. Az előző évhez képest leginkább a közlekedésre és a hírközlésre fordított összeg nőtt, a 2013-as árakon számolva 13, illetve 11%-kal. A szeszre és dohányárura költött havi összeg viszont 3,5%-kal csökkent.
A jövedelmi viszonyoktól függően óriásiak az eltérések. A legalsó, első jövedelmi ötödben alig több, mint 36 ezer forint az egy főre jutó havi fogyasztási kiadás, míg a legfelső ötödben három és félszer annyi, 124 ezer forint/fő havonta.
Mivel tavaly az első és második jövedelmi ötödbe tartozók fogyasztása nőtt leginkább (5 és 5,1%-kal), a negyedikben és az ötödikben csökkent (0,1 és 1,6%-kal), enyhén mérséklődött a különbség a szegényebbek és gazdagabbak között.
Az egy főre jutó napi fogyasztás szerkezete 2014, százalékban
A jövedelmi helyzet befolyásolja az élelmiszer-fogyasztást is. Az alsó ötödben átlagosan 2,5 kg gyümölcs és 2,6 kg zöldség fogy fejenként havonta, míg a felső ötödben 4,9, illetve 6,7 kg. Húsból és halból 3,7 és 5,4 kg a fogyasztás. A saját termelésű élelmiszerek fogyasztása az első ötödben meghaladta a 10%-ot a teljes élelmiszer-fogyasztásból, az ötödikben csupán 3,3%. Hasonló a különbség az éttermi étkezések arányánál: a legszegényebbeknél ez 10%, míg a legtehetősebbeknél csaknem 22%.
A háztartások egy főre jutó havi kiadásai (Ft/fő/hó, 2014)
A KSH szerint a rezsicsökkentés miatt a háztartások kevesebbet költöttek lakásfenntartásra és háztartási energiára (0,7–3,1 százalékponttal), illetve – a leggazdagabbakat kivéve – kismértékben élelmiszerekre (0,2–0,6 százalékpont).
Forrás: metropol; Fotó: Illusztráció