Ma éjfélkor lejár az egyhónapos határidő a jogállami feltételrendszer keretében kelt legutóbbi brüsszeli levél megválaszolására. Ha az Orbán kormány most sem tudja meggyőzni az Európai Bizottságot arról, hogy megfelelő jogállami garanciákat képes adni, akkor konkrét pénzügyi szankciók következnek.
A július 20-án az Orbán – kormánynak küldött levél szerint Magyarország számára egy hónap áll rendelkezésre, hogy megtegye észrevételeit többek között az előirányzott intézkedések arányosságát illetően. A Bizottság további korrekciós lépésekre ösztönzi a kormányt – áll a portfolio.hu által megszerzett hivatalos, az Európai Bizottságtól érkezett levélben.
Ez azt jelenti, hogy Európai Bizottság nem találta elégségesnek a magyar kormány által két ütemben felajánlott engedményeket a jogállamisági aggályok enyhítésére és levelet írt a költségvetési biztos az EP illetékeseinek, amelyben az egy hónapos határidő leteltét követően megfelelő és arányos intézkedéseket vázol fel, amelyeket a Bizottság a tanácsnak tervez javasolni az uniós pénzügyi érdekek védelmében.
A kormánynak tehát további intézkedési tervet kell megfogalmaznia annak érdekében, hogy az Európai Bizottság előreláthatóan szeptember folyamán (a testületnek elvileg egy hónap áll rendelkezésére) ne kezdeményezze hivatalosan a Tanácsnál a Magyarországnak papíron járó uniós kifizetések egy részének felfüggesztését vagy csökkentését. Ez jelenti egyrészt a felújítási alap milliárdjait, valamint az hétéves költségvetés éves támogatásait.
Magyarország a Európai Uniós támogatási alapokból 2021-27-es évekre mintegy 43 milliárd euró támogatásra számíthat. Ez éves támogatásra vetítve, a Blikk számításai szerint azt jelenti – bár az EU nem évekre osztja a pénzt, hanem támogatási tervenként osztja fel az összeget -, hogy évente nagyjából 2183 milliárd forint támogatási összeg érkezik Magyarországra, ami a magyar állam éves költségvetésének kb. 8 százaléka.
Ezen felül a COVID-19 járvány hatásainak enyhítésére elfogadott többlettámogatásból (ReactEU) Magyarország mintegy 1 milliárd euróra jogosult, illetve a Helyreállítási Alapból (RRF) további mintegy 7 milliárd euró vissza nem térítendő támogatásként csoroghat a költségvetésbe, amely a világjárvány gazdasági hatásainak enyhítését szolgálja és amit 2023 végéig kell elkölteni. A Helyreállítási Alap tartalmaz még 9 milliárd eurót (3200 milliárd Ft) meghaladó hitelkeretet is, amely Magyarország számára 2023. végéig áll rendelkezésre.
Borúlátásra adhat okot, hogy július végén a kormányfő „fajkeveredős” tusnádfürdői beszéde után az EP öt frakciójának vezetője egy közös levélben kérte arra a Bizottságot, hogy továbbra se fogadja el a magyar helyreállítási programot – írta brüsszeli forrásokra hivatkozva a szabadeuropa.hu
Eddig mit igért az Európai Bizottságnak az Orbán-kormány?
- az egyszereplős közbeszerzések arányának csökkentését
- a csalási és korrupciós ügyek bírósági jogorvoslatának lehetőségét
- korrupcióellenes munkacsoport létrehozását
- a jogalkotásokat megelőzően széles körű társadalmi párbeszéd lefolytatását
Varga Judit igazságügyminiszter július 19-i közlése szerint a korrupcióellenes munkacsoport felállásáról szóló kormányrendeletet, valamint a jogszabályok előkészítésében való társadalmi részvételről valamint a büntetőeljárásról szóló törvénymódosítást már ki is hirdették.
blikk