Home Életmód Egészség - betegség Kettős látás vagy szellemképes látás: tegyünk rendet a fogalmak között

Kettős látás vagy szellemképes látás: tegyünk rendet a fogalmak között

Az astigmia az egyik leggyakoribb fénytörési hiba a rövidlátás és a távollátás után. Speciális, mivel a szem felszínére eső fénysugarak nem egy pontban vetülnek le, a szemnek nem egy fókuszpontja van. Sokan ezt az állapotot is szemtengelyferdülésnek nevezik.Az astigmiás szem a párhuzamos fénysugarakat egyetlen pontban sehol sem gyűjti össze. FORRÁS: HTTPS://WWW.SZEMESZETIKOZPONT.HU/ASTIGMIA

A látás élményét nagyon jelentősen befolyásolja a két szemmel együtt látott kép élessége.

A keletkező látásérzet jelentősen romlik, akkor, ha a kép duplázódik, eltorzul vagy szellemképessé válik. Ilyenkor a betegek többsége már hamar szemorvoshoz fordul. A betegek által szükségszerűen pontatlanul jellemzett és ezért az orvos számára nem igazán informatív panaszok számos különböző állapotot takarhatnak. Ezek közül a legfontosabbakat Prof. Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ szemész szakorvosával, glaukóma specialistájával beszéljük meg.

Mit jelent a kettős látás?

A kettős látás orvosi értelemben jól meghatározott fogalom: azt jelenti, hogy két szemmel egyszerre tekintve nem egyetlen, hanem két különálló képet látunk. Ezek akár egymással fedésbe is kerülhetnek, de akár egymástól jelentősen távolodhatnak is. Ezek a valódi kettős látással járó állapotok a szemizmok működésének megváltozásán alapulnak. Kizárólag kétszemes látásnál jelentkeznek, azaz az egyik szemet letakarva automatikusan megszűnnek.

Honnan ered a szellemképes látás?

A szellemképes látás a betegek elmondása alapján nagyon kevéssé különböztethető meg a fent említett valódi kettős látástól. Lényege, hogy a látott két kép tulajdonképpen egymás szellemképeként jelenik meg, mint valamikor régen a rossz minőségű televíziók nyújtotta képernyőkép. A két egymással egybevágó, de valamilyen irányban kissé eltolt kép a szem mozgásaival nem változik.

A legfrissebb hírek itt!

A szellemképes látás alapvető oka az, hogy a szem fénytörése nem szabályos gömb felszínen keresztül valósul meg, hanem valamelyik réteg – leggyakrabban az átlátszó szaruhártya – finom alakváltozást mutat. A legtípusosabb oka a szellemképes látásnak az úgynevezett astigmia. Ekkor a szaruhártya domborulata valamely irányban a legnagyobb, míg arra a 90 fokkal merőlegesen a legkisebb. Ez homályos, illetve szellemképes képet hoz létre mindaddig, amíg megfelelő, úgynevezett cilinderes dioptria értékeket tartalmazó szemüveget nem használ az érintett személy. A szellemképes látás lehet egy vagy két szemes, attól függően, hogy az astigmia csupán az egyik szemen alakul ki vagy mindkét szemen jelen van. Fontos megjegyezni, hogy hasonló élményt generálhatnak a szemfelszín átmeneti állapotváltozásai is, például az irritáció hatására a nagy könnymirigyből eredő akaratlan könnyezés száraz szem szindrómában. Az ilyen szellemképes látás azonban pillanatok alatt önmagától elmúlik, amikor a könnyfilm görbülete helyreáll.

Az astigmia az egyik leggyakoribb fénytörési hiba a rövidlátás és a távollátás után. Speciális, mivel a szem felszínére eső fénysugarak nem egy pontban vetülnek le, a szemnek nem egy fókuszpontja van. Sokan ezt az állapotot is szemtengelyferdülésnek nevezik.Az astigmiás szem a párhuzamos fénysugarakat egyetlen pontban sehol sem gyűjti össze. FORRÁS: HTTPS://WWW.SZEMESZETIKOZPONT.HU/ASTIGMIA

Klinikai jelentőség

A szellemképes látást eredményező astigmia megfelelő szemüveges, lézeres vagy kontaktlencsés módszerekkel kiküszöbölhető, és utána már nem tekinthető valódi szemorvosi problémának. Ezzel szemben a valódi kettős látás eredete mindig valamely olyan működészavar vagy betegség, ami a külső szemizmokat, illetve ezek beidegzését érinti. A külső szemizmok biztosítják a két szem folyamatos együtt mozgását, amikor valamit nézünk.

Ha valamelyik szemmozgató ideg a lefutása mentén bárhol sérül (például daganat nyomja), akkor a hozzátartozó izom működése is lecsökken vagy teljesen kiesik. Ez azt jelenti, hogy a beteg az adott sérült izom működésének irányába nézve (mivel az izom nem működik vagy nem működik megfelelően) kettősképet tapasztal. A kettőskép az adott irányban tovább, szélsőbb helyzetbe nézve egyre inkább fokozódik, azaz a két kép egymástól távolodik. A kettős látások azonban korántsem mindig egyetlen szemizmot vagy szemideget érintenek. Éppen ezért részletes vizsgálatuk, hátterük feltárása nem egyszerű. Gyakorlati szempontból fontos, hogy idős személyek, illetve idősebb cukorbeteg személyek esetében egy-egy külső szemizom működészavara viszonylag gyakran észlelhető. Ez B vitaminban dús étrend, illetve B- vitamin adás mellett az esetek legnagyobb részében rendeződik, azaz a kettős látás megszűnik. A szemizmok hegesedését, mechanikai sérülését okozó állapotok (endokrin orbitopátia) a szemizmok többszörös mozgáskorlátozottságához vezetnek, amit már műtéttel sem mindig lehet optimálisan korrigálni.

Kakukktojás: kettős látás egy szemmel

Ritkán, de létezik valódi, egyszemes kettős látás is. Ennek oka súlyos, kezelést igénylő szembetegség, aminek lényege, hogy a szemlencse vagy a szürkehályog műtét során beültetett műlencse a szemen belül valamelyest elmozdul, és a tekintés vonalának határára kerül. Így a látás során egyszerre kapunk információt az elmozdult szemlencse, illetve műlencse területén keresztül, és a mellette lévő, szemlencse nélküli fénytörő közegeken át.

A legfrissebb hírek itt!

Mivel a szemlencse, illetve a műlencse dioptria értéke miatt a rajta keresztül látott kép mérete eltér a szemlencse/műlencse nélkül, csupán a fénytörő közegek többi részén áthaladó fény által biztosított képétől, a beteg az érintett szemmel kettős látást tapasztal. Ilyen esetben az elmozdult szemlencsét vagy műlencsét mindenképpen műtétileg kell ellátni (pl. a műlencsét rögzíteni). Az egyszemes kettőslátások jelentős része vagy szemsérülés kapcsán jön létre, vagy az úgynevezett exfoliatív zöldhályog (glaukóma) során alakul ki a szemlencsét tartó rostok lassú károsodásának következményeként. Minden esetben szemorvosi teendő áll fenn, az esetleges exfoliatív glaukóma sikeres kezelése pedig speciális tudást igényel – hívja fel a figyelmet Prof. Dr. Holló Gábor, a Szemészeti Központ szemész szakorvosa, glaukóma specialistája.

(Forrás: Szemészeti Központ

www.szemeszetikozpont.hu

origo.hu

Hirmagazin.eu

ElőzőFontos változás: lecseréli a vonatjegyeket a MÁV
KövetkezőUkrajna összeveszett az egyik uniós országgal, nem látni, mi lesz a vége
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás