Home Főhírek Belföldi hírek Kétmillió tűnt el a bankszámlájáról, azóta sincs meg

Kétmillió tűnt el a bankszámlájáról, azóta sincs meg

forrás: M1, Kosár

Egy nyugdíjas férfi több évtizedes megtakarítása, kétmillió forintja tűnt el egyik napról a másikra a CIB Bankból. A pénzintézet állítja, ők nem hibáztak, és nem tartoznak kártérítéssel.

A piliscsabai Szabó Péter évtizedeken át tette félre a megtakarításait. A nyugdíjas férfinek kétmillió forintja gyűlt össze, a megspórolt pénzét a CIB Bankban kötötte le, és hosszú ideig hozzá sem nyúlt a lekötéshez. Másvalaki viszont igen.

szaboP

Egy napon levelet kapott a banktól, amelyben értesítették, hogy tízezer forint tartozása van. A bank valamilyen munkabérutalásról írt, a férfi számára nem volt világos, hogy mit értenek ez alatt.

 

Feltörték a számláját

A bankban aztán kiderült, hogy 2012. május 11-én valaki feltörte a lekötött bankbetétjét, és a teljes összeget átutalta róla.

Arra a mai napig nem derült fény, hogyan szerezték meg Szabó Péter titkos kódjait. Ő azt mondja, tőle biztosan nem lopták el, ezért is gondolja, hogy a banknak kellene állnia a kárt, a CIB Bank azonban a kezdetektől állítja, nem terheli felelősség.

Azt javasolták a károsultnak, hogy a rendőrségen tegyen feljelentést, a nyugdíjas férfi azonban ezt sem érti, hiszen nem tőle, hanem a banktól lopták el a pénzét, szerinte a pénzintézetnek kellene feljelentést tennie.

Nem találják a főbűnöst

A piliscsabai férfi végül mégis a rendőrséghez fordult. A nyomozás során bebizonyosodott, hogy a tettes, miután feltörte a bankbetétet, a pénzt átutalta egy bankszámlára, onnan pedig egy H. Zoltán nevű férfi vette fel egy budapesti, Rákóczi úti bankfiókban, és továbbadta a főbűnösnek, vagyis annak, aki az egész betétfeltörést és utalást intézte. A rendőrség nem tudja kideríteni a kilétét. H. Zoltán 80 ezer forintot kapott, hogy felvegye a pénzt.

H. Zoltán büntetett előéletű, 2003-ban rablásért már elítélték. Szabó Péter ügyében pénzmosásért hat hónap felfüggesztett börtönbüntetést és 80 ezer forint pénzbírságot kapott 2014 decemberében.

A Pesti Központi Kerületi Bíróság kötelezte továbbá, hogy 15 napon belül fizesse meg Szabó kétmilliós kárát. H. Zoltánnak azonban nincsen vagyona, bevétele alacsony, és két kiskorú gyerekről is gondoskodnia kell. A kétmillió forintot azóta sem fizette ki.

Az M1 aktuális csatorna Kosár című magazinja megkereste a CIB Bankot is, de a pénzintézet nem akart nyilatkozni, a kommunikációs osztály csak annyit közölt, hogy a bank nem hibázott, nem vállalnak felelősséget a történtekért.

Egy bankszámlát elvileg nem lehet feltörni

A szakértő szerint a Szabó Péteréhez hasonló eseteknél általában bennfentest kell keresni a bűncselekmények mögött. Az ilyen esetek vizsgálatánál jellemzően az derül ki, hogy valamilyen belső, banki, humánpolitikai probléma van a háttérben, vagy egy korábban ott dolgozó alkalmazott visszaéléséről van szó.

A bankok számos eszközzel védik az számlákat, etikus hackereket és szakembereket alkalmaznak, hogy a biztonsági réseket felderítsék.

Egy bankszámlát elvileg nem lehet feltörni, és a pénzt minden nyom nélkül elutalni egy bankból, mert ezeket rendszerek kezelik, a rendszereknek a jogszabályoknak megfelelően informatikai biztonsági előírásoknak különböző azonosítási előírásoknak kell megfelelniük.

Ha valaki a rendszer bármelyik pontjához hozzányúl, akkor azt a rendszer automatikusan könyveli, tehát utólag mindig visszakövethető, magyarázta Bartha Lajos, a Magyar Nemzeti Bank Pénzügyi Infrastruktúrák Igazgatóságának vezetője.

Számos trükköt vetnek be a csalók

Százszázalékos biztonság persze semmiben nincsen, a számlák, a bankkártyák, a bankbetéték is a bűnözők áldozatául eshetnek. Számos módja van annak, hogy hozzájussanak bankban tartott pénzünkhöz.

Előfordul, hogy a bank nevében hívják fel a gyanútlan embereket azzal, hogy banki adatokat szeretnének egyeztetni, és kérik PIN-kódot, a kártyaszámot, a bankszámlaszámot. A bankok azonban sem telefonon, sem e-mailben nem kérik egyeztetésre az ügyfeleket.

Az sem ritka, hogy a tolvajok azzal hívják fel áldozataikat, hogy nyertek valamit. A nyereményhez pedig úgy tudnak hozzájutni, ha számlájukról pénzt utalnak – a bűnözők számlájára. Ilyenkor persze szó sincs nyereményről, elutalt pénzüknek pedig nyoma vész.

De kémkedhetnek banki adataink után ATM-eknél is. Adatszerző eszközökkel le tudják másolni a PIN-kódot, sorolta Pölöskei Erna címzetes rendőr alezredes.

 

Exit mobile version
Megszakítás