A pontos számok majd szeptemberben derülnek ki, de az biztosnak tűnik, hogy az idei pénzromlás mértéke jelentősen meghaladja a 2,8 százalékos év eleji nyugdíjemelést.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint júliusban 3,8 százalékos volt az éves infláció, a nyugdíjaskosár pedig 4,3 százalékkal emelkedett, és mivel a nyugdíjemelésnél az utóbbit kell nézni, így
ha augusztusban nem változik a helyzet, akkor másfél százalékos nyugdíj-kiegészítéssel számolhatnak a nyugdíjasok.
A nyugdíjasszervezetek szerint nem túl fair utólag kompenzálni a nyugdíjasokat a magasabb infláció miatt.
– Amikor a nyugdíjasok szembesülnek a piacokon az őrületesen elszállt árakkal, akkor nem mondhatják, hogy majd később, a nyugdíj-kiegészítés után fizetek – mondta a Blikknek Karácsony Mihály, a Nyugdíjas Parlament elnöke, aki szerint a nyugdíjasok ezzel az államnak hiteleznek.
Ráadásul nagyon sokan meg se érik a kompenzációt.
– A KSH adatai szerint hetente átlagosan 2500 65 éven felüli hal meg Magyarországon, vagyis mire kifizetnék az utólagos nyugdíjemelést, több mint százezer érintett már nem érheti meg. Ez méltánytalan és igazságtalan – hívta fel a figyelmet Karácsony Mihály, aki szerint igazságosabb lenne negyedévente összevetni az inflációs adatokat és az alapján fizetni.
A nyugdíjszakértő szerint úgy emelkednek az árak, hogy azokat a kompenzációkkal sem tudják követni.
– Lemegy a nyugdíjas a boltba, és azt látja, hogy egyre kevesebb dolgot tud venni a nyugdíjából, úgy felmentek az árak.
A KSH a nyugdíjasinfláció számításánál a két évvel korábbi fogyasztási szerkezetet használja, vagyis az sem naprakész. Ezzel szemben azt tudjuk, hogy az élelmiszerek 9,8 százalékkal drágultak, amire a nyugdíj jelentős része megy – magyarázta Farkas András, a Nyugdijguru.hu alapítója.
A 13. havi nyugdíj fokozatos visszavezetésével javul a nyugdíjasok helyzete.
Jövőre, amikor egy plusz heti nyugdíjat kapnak az érintettek, ez plusz kétszázalékos emelésnek számít, négy év múlva, amikor már egy teljes havi plusznyugdíjat kapnak a nyugdíjasok, az már plusz nyolc százalékot jelent – hívta fel a figyelmet Farkas András.
Csak jövőre lesz prémium
Bár az év elején még azzal kalkulált a kormány, hogy 20 ezer forint körüli nyugdíjprémiumot fizethet a nyugdíjasoknak az év végén, a koronavírus-járvány okozta gazdasági válság elvitte ezt a lehetőséget. Jövőre viszont, ha a gazdasági fellendülés visszatér, és a kormány ezzel számol, akkor újból jöhet a nyugdíjprémium.
Ennyi kiegészítést kaphatnak majd az idősek*
Nyugdíj Nyugdíjemelés Kompenzáció (egyszeri összeg)
80 ezer +1200 forint + 12 ezer forint kompenzáció
100 ezer +1500 forint + 15 ezer forint kompenzáció
135 ezer +2000 forint + 20 ezer forint kompenzáció
200 ezer +3000 forint + 30 ezer forint kompenzáció
*4,3 százalékos nyugdíjas-infláció esetén
blikk, Hirmagazin.eu