Home Főhírek Külföld Két szék között a pad alá eshet Sebastian Kurz

Két szék között a pad alá eshet Sebastian Kurz

Sebastian Kurz, Bundesminister für Europa, Integration und Äußeres Kép: mindenszo

Az osztrák kancellár vasárnap Angela Merkel német kancellárral folytatott megbeszélést, hétfőn Emmanuel Macron francia elnökkel tárgyalt. Szakértők szerint Sebastian Kurznak figyelnie kell, melyik migrációs politikát támogatja.

Kurz im ORF-Sommergespräch © ORF

Sebastian Kurz osztrák kancellár korábban támogatta Orbán Viktor miniszterelnököt és migrációs politikáját, most mégis Angela Merkel német kancellárral és Emmanuel Macron francia elnökkel ápol jó viszonyt, akiknek bevándorláspolitikája ellentétes a magyar állásponttal – hangzott el az M1 Ma reggel című műsorában.

A német és az osztrák kancellár vasárnap folytatott megbeszélést, ahol elhangzott: támogatják az Európai Bizottság javaslatait az Európai Unió külső határainak védelméről. Pócza István szerint lényegében azt szeretnék, hogy felváltsa az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex) a tagállamok határvédelmét.

A Századvég vezető kutatója szerint Sebastian Kurz fiatal, tehetséges politikus, azonban európai téren még keresi a helyét, próbálja felmérni az erőviszonyokat. Német részről vele szemben kialakult egyfajta elvárás. A német sajtóban van egyfajta várakozás, miszerint hátha egy olyan szereplőt sikerül megtalálni Kurz személyében, aki olyan üzeneteket fog megfogalmazni, amit ők szeretnének. Mindeközben elfogadja őt az a tábor is, aki a migrációban változást szeretne elérni – fejtette ki a szakértő.

Pócza István szerint Kurznak figyelnie kell, nehogy „két szék közül a pad alá essen”.

Heinz-Christian Strache osztrák alkancellár megkérdőjelezi az Európai Parlament által elfogadott Sargentini-jelentés érvényességét, ezért arra kérte Karin Kneissl külügyminisztert, hogy kérje ki az ügyben az Európai Unió Tanácsa jogi szolgálatának véleményét.

Sajnos, az Európai Unió Tanácsának jogi szolgálata Hans-Christian Strache osztrák alkancellár kezdeményezését elutasította, hogy foglaljon állást az Európai Parlament által a múlt héten elfogadott, a magyarországi jogállamiság helyzetével foglalkozó Sargentini-jelentés érvényességével kapcsolatban.

A jogi szolgálat erről szóló állásfoglalását, amelyet eljuttattak az EU soros, osztrák elnökségéhez, az APA osztrák hírügynökség ismertette hétfőn.

„Nem képezi részét az Európai Unió Tanácsa gyakorlatának, hogy – amennyiben a testület elé terjesztenék az ügyet – más intézmények eljárásait vizsgálja abból a szempontból, hogy betartották-e saját eljárási szabályaikat” – idézte az APA a jogi szolgálat közleményét, amelyben leszögezték azt is: nem fér kétség ahhoz, hogy az Európai Parlamentnek joga van javasolni az uniós szerződés 7. cikke szerinti eljárás megindítását. Nem tartozik az Európai Unió Tanácsára annak vizsgálata, hogy az EP miként döntött így – fogalmazott az APA szerint a jogi szolgálat.

Pócza István ennek kapcsán elmondta, ez egy nagyon erős gesztus Magyarország számára, illetve egy erős üzenet Európa irányába is, hogy nem minden ország és vezető tartja jónak a brüsszeli intézkedéseket és jogi magatartást.

Forrás: MTI, M1

 

Exit mobile version
Megszakítás