Home Hírek Tudástár Két rejtélyes balatoni sziget titka

Két rejtélyes balatoni sziget titka

Nyitókép: Fortepan / Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum / BAHART Archívum

A közvélemény számára kevésbé ismert, de két valódi sziget is van a Balatonban. Mindkettő mesterséges, és sokan azt gondolják, hogy luxusigényeket szolgálnak ki, pedig dehogy.

A facebookos oldalakon gyakran felbukkan annak a balatoni szigetnek a fotója, amely Balatonvilágos és Aliga között található. A kevésbé tájékozott Balaton-féltők azonnal a tó tönkretételét, sőt bennfentesek luxuskörülményeit emlegetik. A fotókat felületesen nézők számára ugyanis már-már úszómedence képe rajzolódik ki. Pedig nem így van.

A kérdés, hogy akkor miről van szó? A toretro.blog.hu részletesen bemutatja ezt a mesterséges képződményt.

Kellett a víz

Az 1960-as években az ország egyik legnagyobb gyümölcs- és szőlőtermelő üzeme, a Balatonaligai Állami Gazdaság a tóhoz igen közel terült el, de mivel magasabban volt, állandóan vízhiánnyal küszködött. Akkor született az ötlet, hogy nyerjenek vizet a Balatonból.

opera pillanatfelvétel 2022 05 28 143645 www.bmbah.hu

A tervre az Enyingi Édesipari Célgazdaság és a szintén itt működő Vörös Hajnal Termelőszövetkezet mellett a balatonvilágosi termelőszövetkezet is rábólintott, és 1961-ben megalakították a Vízhasznosítási Társulatot. A négy gazdaság állami támogatással hamar előteremtette az összesen 44 millió forintnyi tőkét, mely az öntözőfürt és a vízátemelő rendszer kivitelezéséhez szükséges volt, és 1962-ben megindultak a munkálatok.

A lényeg, hogy építettek egy összesen 16 kilométer hosszú esőztető rendszert, amelynek működése automatikus volt, egyetlen mérnök gombnyomással tudta irányítani a vízgyűjtő melletti partszakaszon felépített szivattyúházból, mely ma is látható és működik is.

A látszólagos medence pedig nem más, mint a tóba épített betongyűrűs ülepítő, mely az iszaptól és szennyeződésektől tisztította meg a vizet, ezzel öntözésre alkalmassá téve azt. Az alábbi fotót találtuk róla.

fotó: http://www.grozsa11.ingyenweb.hu/

Mindenesetre lassan hat évtizede (1965-ben adták át) hiszik az emberek, hogy „ez biztosan az épülő hotel flancos napozószigete lesz, vízre épített medencével, sőt egyesek még rakétasilót is beleláttak a rejtélyes gyűrűbe” – írja a blog.

Galamb-sziget

A másik sziget Balatonföldvárnál található. Nem túl nagy, ráadásul egy kikötőben jött létre, a csodalatosbalaton.hu ad történeti hátteret neki.

1905-ben, a balatonföldvári kikötő létesítésekor, a mederkotrás során keletkezett anyagból épült a Galamb-sziget. A keleti hullámtörő gáttal kis híd köti össze. Ma is népszerű rendezvényhelyszín.

Nevezték szúnyog- és majomszigetnek is, végül mai elnevezését a szigetre vezető hídon elhelyezett galambdúcokról kapta. A szigeten régen halászcsárda állt és közkedvelt fürdőhely volt. Az is tény, hogy szintén a 60-as években volt ezeknél grandiózusabb terv is.

Lázálom

Itt megint a toretro.hu segítségével tudhatjuk meg, hogy 1966-ban az Országos Idegenforgalmi Hivatal és a Balatoni Intéző Bizottságközösen írt ki pályázatot egy világszínvonalú szórakoztató komplexum tervezésére az aprócska földdarabon. Ekkorra ugyanis a külföldi vendégek száma komoly növekedésnek indult. A győztes pályázat – melyet 18 ezer forinttal jutalmaztak – cukrászdát, kerthelyiséget, bárt, kaszinót, cigányzenés vacsorázóhelyet és revüműsorok lebonyolítását lehetővé tévő 300 fős nightclubot képzelt a szigetre. Az építkezés megkezdését előbb 1967-re, majd 68-ra tolták, végül lemondtak róla.

Volt valódi sziget is

A Balatonnak azonban valóban volt saját szigete, mégpedig a XVIII. században. A vehir.hu-n is olvasható, hogy a Losta (Lustak) nevű sziget egy halászfalunak adott otthont Tihanytól nyugatra. Először egy 1211-es dokumentumban tesznek említést róla, de pontos méretét és elhelyezkedését homály fedi.

Losta létezését több középkori térkép is alátámasztja és általában az Aszófői-öbölben jelölik meg helyét. A szigeten a Lustah nevű falu közössége élt, akik vélhetően halászattal foglalkoztak – derül ki az 1211-es dokumentumból. A feltárások során római kori maradványokat fedeztek fel és arra következtetnek, hogy egy fürdő is volt a településen.

Videó

Utoljára egy 1780-as térképen volt megtalálható.

Forrás

HIRMAGAZIN.EU

ElőzőSzáznál több Porsche-vásárló Magyarországon..
KövetkezőRenoir-kiállítás: itt az utolsó alkalom
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás