2015 04 14 105736

Csütörtökön 8 és 19, pénteken pedig 8 és 18 óra között írathatják be tanköteles korú gyermekeiket a szülők az állami fenntartású általános iskolák első osztályaiba.
Két napig lehet beíratni az elsősöket

Idén szeptemberben a 2009. augusztus 31-ig születettek ülnek majd be az iskolapadba, illetve azok, akiket tavaly az óvoda vagy a szakértői bizottság még nem talált iskolaérettnek.
Szabad választás
A kormányhivatalok idén is kijelölték a körzetes iskolákat, amelyeknek mérlegelés nélkül fel kell venniük az adott körzetben állandó lakhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező gyerekeket. A szülők ugyanakkor dönthetnek úgy, hogy másik intézménybe kérik gyermekük felvételét. Ebben az esetben a körzetes és a kiválasztott iskolát is fel kell keresni. Ha a választott iskolába több körzeten kívüli nebuló jelentkezik, mint ahány hely maradt az induló osztályokban, előbb a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekeket veszik fel. A következő körben a sajátos nevelési igényű, majd a különleges helyzetű gyerekek kerülnek be, és ha az iskolában még mindig marad szabad kapacitás, a férőhelyeket nyilvánosan ki kell sorsolni. Felvételi vizsgát nem szervezhetnek az iskolák, alkalmassági vizsgára azonban van lehetőség azokban az intézményekben, ahol a sport- és a művészeti oktatás emelt szinten zajlik.
Jogorvoslat
Ha a választott – vagy akár a körzetes – iskola elutasítja egy gyermek felvételét, a szülőnek 15 napja van, hogy jogszabálysértésre vagy érdeksérelemre hivatkozva kérelmet nyújtson be annak fenntartójához. Ez a legtöbb iskola esetében a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ, amelynek illetékes tankerületi igazgatójához kell fordulni. Ha ez sem vezet eredményre, és semmiképp sem szeretnék a körzetes iskolába járatni a gyermeküket, jó, ha a szülőknek van B tervük. Érdemes néhány másik, ugyancsak szimpatikus intézménynél érdeklődni arról, mekkora eséllyel juthat be oda a csemete.
Biztosra mennének
Hogy elkerülje az elutasítást, sok szülő azzal próbálja meg biztosítani gyermeke helyét a kiválasztott iskolában, hogy az adott körzetbe – egy barát vagy egy rokon lakásába – jelenti be a nebulót. Ez a gyakorlat azonban szabálytalan. Ráadásul ilyenkor a valóban a körzetben lakó gyermekek kerülhetnek hátrányba, az intézményeknek ugyanis – függetlenül attól, hogy mikor állították ki az okmányt – el kell fogadniuk a lakcím­kártyán szereplő adatokat, vagyis fel kell venniük a gyerekeket.

Azt nem lehet tudni, hogy idén hányan próbálkoznak majd ilyen módszerrel a jobbnak vélt iskolába beíratni a gyermeküket. Budapest Főváros Kormányhivatala szerint a kerületek mintegy felében emelkedett meg a lakcímkártyával kapcsolatos ügyintézések száma – 5–25 százalékkal – január és április között. Azt azonban nem vizsgálják, hogy mi a lakcím létesítésének indoka, vagyis nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a lak­címváltozás oka a beiratkozás.

Forrás: metropol; Kép: Google;