forrás:MTI

Immár két és fél éve folyamatosan nőnek a bruttó és a reálkeresetek Magyarországon – mondta Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára szerdán az M1 aktuális csatorna délelőtti hírfolyamában.

Az államtitkár jelezte: a növekedésnek több összetevője van, ami főként a konjunktúrának köszönhető, de több kormányzati intézkedés is mostanra érett be ezen a területen. Mindennek jótékony hatása van a keresetek és a foglalkoztatás alakulására.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán azt közölte, hogy júniusban 3,6 százalékkal nőttek a bruttó átlagkeresetek az egy évvel korábbiakhoz képest, a közfoglalkoztatottak nélkül számítva 4,7 százalékos volt a növekedés. Az első fél évben mind a bruttó, mind a nettó átlagkeresetek 3,5 százalékkal emelkedtek, a közfoglalkoztatottak nélkül számítva 3,4 százalékkal nőttek.

A munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkár aláhúzta: a bérek a többletteljesítmény nyomán növekednek az országban. Emlékeztetett: a kormány a múlt év végén megállapodást kötött a munkaadókkal és a munkavállalókkal, amelyben 3,5 százalékos minimálbér- és garantált bérminimum-növekedést jeleztek előre. „Úgy tűnik, jól lőttük be ezeket a számadatokat, mert gyakorlatilag most ez köszön vissza a statisztikai adatokból” – tette hozzá.

Elmondta, folyamatosan nőnek a reálkeresetek, de ez nem kockáztatja a munkahelyeket azokban a szektorokban sem, ahol minimálbéren vagy akörüli szinten foglalkoztatja az alkalmazottakat a munkaadó. Megjegyezte: a 45 ezres alkalmazotti növekedést a következő években, 2017-ben és 2018-ban is „szívesen aláírná” foglalkoztatáspolitikusként.

Nyomatékosította: gazdasági növekedés nélkül sem foglalkoztatásnövekedés, sem érdemi keresetnövekedést nem lehet elérni. Utalt arra is, hogy az adórendszer nem változik, a személyi jövedelemadó (szja) és a járulékok stabilak, ami azt jelenti, hogy a bruttó növekedés lényegében nettó növekedésnek felel meg, ami 3,5 százalék.

Mivel a január-júniusban az infláció mínusz 0,4 százalék volt, ez az jelenti, hogy reálértékben 3,9 százalékkal emelkedtek a reálkeresetek, és a növekedés tartós ezen a területen. Utalt egyúttal arra is, hogy „nagy a szórás” a növekedésben, ugyanis míg a pénzügyi szektorban bruttóban 500 ezer forint felett vannak a fizetések, addig a szociális szférában és a vendéglátásban még a 150 ezer forintot sem érik el. Ezekre a strukturális gondokra a későbbiekben oda kell figyelni.

Kifejtette, az OECD-tagállamok (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) között Magyarország a keresetnövekedés tekintetében az erős középmezőnyben van. Szektorálisan nézve a növekedést a minimálbér emelkedésének „toló hatása” folyamatosan érvényesül az afölött lévő keresetekben. A versenyszférában jóval 3,5 százalék feletti a nettó szintű keresetnövekedés, vagyis a reálkeresetek emelkedése is közelít az 5 százalékhoz.

A jó szakembereket a vállalkozások igyekeznek megtartani, munkájukat kellő jövedelemmel honorálni – közölte az államtitkár. Hozzátette: sokat kell az országban tenni azért, hogy ne legyen a regisztrált álláskeresők 50-60 százaléka szakképzetlen.

Videó