A szlovén külügyminiszter szerint még nem múlt el a veszély, úgy véli, hogy a törökök és az EU közötti megállapodás instabil, ami újra előidézhet egy mindent elsöprő migrációs hullámot.
Karl Erjavec exkluzív interjút adott a német Welt napilapnak, amelyben kifejtette, hogy számukra létkérdés az Európai Unió és Törökország között megkötött megállapodás további fenntartása. Ha ugyanis ezt bármelyik fél felrúgja, akkor feltehetően a törökök megnyitják határaikat, és Európára hárommillió fős migránsáradat zúdulhat. A szlovén külügyminiszter azt állítja, hogy a balkáni útvonalon fekvő országok egy ekkora nyomást nem bírnának ki.
Már korábban is nehéz helyzetben volt Szlovénia, másfél évvel ezelőtt ugyanis napi tízezer ember haladt át az országon, hogy eljusson Nyugat-Európába. A kétmillió lakosú Szlovénia ezután döntött úgy, hogy lezárja a határait azok előtt, akik nem rendelkeznek vízummal vagy egyéb, beutazásra jogosító iratokkal. Az EU-török megállapodás hatására lényegesen csökkent az országba érkező migránsok száma, januárban például eddig összesen 68 illegális határátlépőt fogtak el. Erjavec szerint a térségben így is nagyon feszült a helyzet, elég, ha a szerb – koszovói konfliktusra gondolunk.
Egy többmilliós migránsáradatnak tehát egész Kelet-Európára nézve beláthatatlan következményei lennének. A miniszter megerősítette, hogy mindaddig állni fog a kerítés a szlovén-horvát határon, amíg elképzelhető egy újabb migrációs hullám. Az interjúban Erjavec több kritikát is megfogalmazott, szerinte például az EU által szorgalmazott kvótarendszer hosszú távon nem jó megoldás. A külügyminiszter úgy gondolja, hogy Európa semmilyen szinten nem volt felkészülve a tömeges migrációra. A beszélgetés során természetesen az Amerikai Egyesült Államok elnöke és annak külpolitikája is szóba került. Karl Erjavec úgy fogalmazott:
túl kevés idő telt még el a megválasztása óta, ezért nehéz megtippelni, hogy Szlovénia és a térség számára milyen hatással lesznek Trump jövőbeli intézkedései…
Forrás: Ripost