Akkor gyerünk, vágj bele, és meglátod, mit hiz ki a hiteles teszt!
Hogyan mérik az IQ-t? Átlagos és magas IQ jelentése
Az IQ az intelligencia hányadosát jelenti, és röviden összefoglalva: ez az ember intellektuális képességeinek és potenciáljának mérőszáma.
Egy személy IQ pontszáma nem elszigetelt szám. Ez azt ábrázolja, hogy egy személy milyen eredményeket hasonlít más azonos korú emberek eredményeihez.
Az összes IQ pontszám haranggörbét követ. Az átlagos IQ 100, és a csengő csúcsán van. A legtöbb ember pontszáma a harang közepén, 85 és 115 között jelenik meg.
Az eredmények osztályozása a következő:
Több mint 145 – Nagyon tehetséges
130 és több – Nagyon magas IQ
115 – 130 – Magas IQ
85 – 115 – Átlagos
70 – 85 – Átlag alatt
Kevesebb mint 70 – Alacsony IQ
A pontszámok 68 százaléka az átlag egy szórásába esik (vagyis 85 és 115 közé esik). Ez azt jelenti, hogy az emberek közel 70-e az átlagpontszám plusz-mínusz 15 ponton belül ér el pontot.
A pontszámok 95 százaléka körülbelül két szórásba esik (70 és 130 között). Az ezen a ponton túli kiugró értékek a népességnek csak egy kis részét képviselik, ami azt jelenti, hogy az embereknek csak kis százalékának van nagyon alacsony (70 alatti) vagy nagyon magas IQ-ja (130 felett).
Átlagos IQ – mit jelent ez?
Ez azt jelenti, hogy átlagos érvelési és problémamegoldó képessége van. Az IQ-pontszám jó általános mutató lehet az érvelési és problémamegoldó képességeire, de sok pszichológus szerint ezek a tesztek nem mondják el a teljes történetet. Néhány dolog, amit nem mérnek, gyakorlati készségek és tehetség. Lehet, hogy átlagos IQ pontszámod van, de nagyszerű zenész vagy művész is lehetsz. A kutatók azt is megállapították, hogy az IQ pontszámok idővel változhatnak.
Magas IQ – mit jelent ez?
Ez azt jelenti, hogy átlag feletti érvelési és problémamegoldó képességekkel rendelkezik. A tanulmányok azt sugallják, hogy a magasabb IQ-val rendelkező embereknek több esélyük van arra, hogy jobbak legyenek az iskolában, a munkájukban és általában egészségesebbek legyenek. De nem mindig.
„A magas IQ olyan, mint a magasság egy kosárlabdázóban” – mondja David Perkins, aki gondolkodási és érvelési képességeket tanul a cambridge-i Harvard Graduate School of Education-ban (Massachusetts). „Nagyon fontos, hogy minden más dolog egyenlő legyen. De minden más dolog nem egyenlő. A jó kosárlabdázónak sokkal több van, mint a magas, és sokkal több van a jó gondolkodónak, mint a magas IQ-nak. . „
Genius IQ – mit jelent ez?
A géniusz kifejezés általában rendkívüli szellemi vagy alkotóerővel rendelkező személyre utal. A géniusznak azonban nincs tudományos szempontból pontos meghatározása. Néha a zsenialitás tehetséghez, néha pedig a nagyon magas IQ-hoz társul. (Esettől függően>> 125,> 140 vagy> 160).
Néhány magas IQ-s egyén csatlakozik egy magas IQ-s társadalomhoz. A leghíresebb és legnagyobb a Mensa International, de sok más szelektívebb szervezet is létezik, köztük az Intertel, a Hármas Kilenc Társaság, a Prometheus Társaság és a Mega Társaság.
A szakportál ezt írja:
Az intelligenciahányados (IQ) az emberi intelligencia értékelésére kialakított szabványos tesztekből vagy résztesztekből származó összpontszám. Az „IQ” rövidítést William Stern pszichológus alkotta meg a német „Intelligenzquotient” kifejezésre, a Breslaui Egyetemen végzett intelligenciatesztek pontozási módszerére, amelyet egy 1912-es könyvében szorgalmazott.
Történelmileg az IQ egy olyan pontszám volt, amelyet egy személy szellemi életkorának egy intelligenciateszt elvégzésével kapott pontszámának az adott személy kronológiai életkorával osztottak, mindkettőt években és hónapokban fejezték ki. A kapott törtet (hányadost) megszoroztuk 100-zal, hogy megkapjuk az IQ-pontszámot. A modern IQ-teszteknél a nyers pontszámot egy 100-as átlaggal és 15-ös szórással rendelkező normál eloszlásra alakítják át. Ez azt eredményezi, hogy a lakosság körülbelül kétharmada ér el 85 és 115 IQ között, és körülbelül 2 százalékuk 130 felett és 70 alatt van.
An intelligence quotient (IQ) is a total score derived from a set of standardised tests or subtests designed to assess human intelligence. The abbreviation „IQ” was coined by the psychologist William Stern for the German term Intelligenzquotient, his term for a scoring method for intelligence tests at University of Breslau he advocated in a 1912 book.
Historically, IQ was a score obtained by dividing a person’s mental age score, obtained by administering an intelligence test, by the person’s chronological age, both expressed in terms of years and months. The resulting fraction (quotient) was multiplied by 100 to obtain the IQ score For modern IQ tests, the raw score is transformed to a normal distribution with mean 100 and standard deviation 15. This results in approximately two-thirds of the population scoring between IQ 85 and IQ 115 and about 2 percent each above 130 and below 70.