A Brigham Young Egyetem kutatóinak megfigyelése szerint a kakaóban található bizonyos összetevők segíthetik a szervezetet abban, hogy több inzulint termeljen, valamint abban is, hogy „megfelelőbben reagáljon” a vér megnövekedett glükózszintjére. Az inzulin nevű hormon szabályozza a glükózszintet, ami a cukorbetegek esetében egészségtelen szintet érhet el.
Mindez természetesen nem jelenti azt, hogy mostantól „nyugodt szívvel” habzsolhatnánk a különböző tejcsokikat – sőt, bizonyára nagyon sok kakaót kellene megenni, amint arra Jeffery Tessem, a kutatás egyik szerzője emlékeztet. A kutató megjegyezte, a kakaó egy összetevője az, amelynek a pozitív hatás köszönhető.
A cukorbetegség esetében a szervezet vagy nem tud elegendő inzulint termelni, vagy pedig nem tudja megfelelően feldolgozni a vérben levő glükózt. Ennek gyökerében a béta sejtek működésének hiányossága áll, amelyek pedig az inzulin termeléséért „felelősek”. A Journal of Nutritional Biochemistry nevű lapban megjelent tanulmány szerint a béta sejtek jobban működnek és „erősebbek maradnak”, amennyiben a kakaóban természetes módon fellelhető epikatekin monomérekből nagyobb mennyiség van jelen a szervezetben.
A kutatás során magas zsírtartalmú étrendet fogyasztó állatoknak adtak a kakaóban megtalálható összetevőből, és megfigyelték, hogy ezzel az egyébként egészségtelenül táplált állatok esetében csökkent az elhízás mértéke, valamint a vér megnövekedett glükózszintjével is jobban meg tudott birkózni az állatok szervezete.
Ezután a kutatók megvizsgálták, hogy mi történt sejtszinten, különösen a béta sejtek szintjén az összetevő fogyasztásának hatására. Mint kiderült, a kakaóban található epikatekin monomérek fokozták a béta sejtek azon képességét, hogy inzulint válasszanak ki.
„Az történik, hogy megvédi a sejteket, növeli a képességüket az oxidatív stressz kezelésére. Az epikatekin monomérek a béta sejtek mitokondriumait erősebbé teszik, amelyek így több ATP-t termelnek, ennek hatására pedig több inzulin szabadul fel” – magyarázta Jeffery Tessem.
Noha korábban is folytattak már több kutatást is a hasonló összetevők hatásainak kiderítésére, eddig nem sikerült megállapítani, hogy azok pontosan hogyan is fejtik ki jótékony hatásaikat. A kutatás eredményei talán a szakemberek segítségére lehetnek abban, hogy a későbbiekben hatékonyabban használhassák fel az adott összetevőket, és így akár késleltetni lehessen a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását.
Végső soron tehát nem arról van szó, hogy rengeteg (adott esetben ráadásul a kakaón kívül számtalan más összetevőt, egyebek mellett cukrot is tartalmazó) csokoládét kellene megennünk, de a kutatók szerint a kutatás kiindulópontként szolgálhat olyan eljárások kidolgozására, amelyekkel kinyerhető a kakaóból a jótékony hatású összetevő, amely így később akár a betegség megelőzésére vagy a cukorbetegek kezelésére is használható volna.
Forrás és kép: eloben.hu
Tivábbi kép: Szeretem a Testem