Az oktatásban is nagyon komoly problémákat fog okozni az energiaválság. Külföldön már alternatív megoldásokon gondolkoznak, hogy az intézmények ki fogják tudni fizetni a havi számlákat.
Alternatívákat keresnek a külföldi iskolák, hogy az elszabadult energiaárak ne tegyék tönkre őket / Illusztráció: Pixabay
Rövidített tanítási hetek, váltott iskolai „műszakok” és közösségi összefogás. Minden oktatási intézményben meg fogja nehezíteni a munkát a fűtésszezon. Ahogy a magyar iskolák esetében is a késő őszi, tél időszak jelenti a legnagyobb problémát, úgy külföldön is ugyanezzel küzdenek az oktatásban.
A megsokszorozódó energiaárak miatt Dél-Szlovákiában például egy általános iskola havi számlája 1320 euróról (közel 545 ezer forint) 5980 euróra (majdnem 2 millió 500 ezer forint) fog emelkedni. Az intézményben felvetették, hogy csak néhány tantermet fűtenének be és délelőtti-délutáni bontásban tanítanák a gyerekeket váltásban.
Emellett néhány brit iskola rövidebb iskolahéten gondolkodik: csak három-négy napot járnának be a diákok. A brit kormány ugyan ezt az ötletet nem támogatja, de 7 milliárd fontnyi plusz támogatást ígértek az oktatásnak. A hihetetlen összeg azonban így sem lesz elég arra, hogy az inflációt, a rezsiköltségeket és a béreket egyaránt kipótolja.
Szardíniában közösségi összefogással próbálnak meg úrrá lenni a válsághelyzeten, és amegújuló energiaforrásokra és a közösségre építenek – a megtermelt energiát pedig „szétosztják”. Az a tervük, hogy a helyi iskolákra is napelemeket telepítenek – írja az Eduline.
blikk