Az M1-nek nyilatkozó szakértő szerint a bizottság terveit a héten támogatta az Európai Parlament (EP), amikor megszavazták, hogy háromszorosára emelik a migránsok ellátására szánt pénzt a következő uniós költségvetési ciklusban. Janik Szabolcs szerint egy új összetételű EP azonban még módosíthat ezen – hangzott el az M1 Híradójában.
Az Európai Bizottság javaslata szerint az előirányzott 3,1 milliárdról 10,4 milliárd euróra emelnék az úgynevezett migrációs alap keretösszegét – hívta fel a figyelmet a Migrációkutató Intézet igazgatóhelyettese az M1-en. Janik Szabolcs hozzátette: a célok közül ki lehet emelni, hogy a migránsok át-, illetve betelepítését is támogatnák ebből a pénzből.
A szakértő szerint az állam- és kormányfőkből álló Európai Tanács is megakadályozhatja, hogy háromszorosára emeljék az összeget, illetve a májusi EP-választásoknak is lehet szerepe abban, hogy végül elfogadják-e ezt a javaslatot.
A migráció jobb menedzselésére szánják a pénzt
Az Európai Parlament szerdán szavazta meg a következő hétéves költségvetési ciklus menekültügyi és migrációs alapjáról szóló határozatot. A döntés értelmében 2021-2027 között az EU több mint háromezer milliárd forintnak megfelelő eurót költene a menekültügyi és migrációs támogatásokra.
„10,4 milliárd eurót szánunk a menekültügyi és migrációs alapra. Ez tükrözi, hogy a bizottság milyen nagy politikai jelentőséget tulajdonít a migráció jobb menedzselésének” – mondta Dimitrisz Avramopulosz migrációs biztos a szavazás előtti vitában.
Szigorú feltételeket írnának elő
Az elfogadott javaslat szerint az alapból költenének a legális migrációs csatornák kialakítására, a harmadik országbeli állampolgárok integrációjára és az illegális bevándorlás elleni küzdelemre is.
Szigorú feltételeket is előírnának, a lehívott pénzek minimum tíz százalékát minden tagállamnak a legális migrációra kellene fordítani. Ha pedig egy ország nem akar erre költeni, akkor ennyivel kevesebb pénzhez jutna más támogatásra.
Az ellenzéki EP-képviselők támogatták a javaslatot
A szocialista Szanyi Tibor, a párbeszédes Jávor Benedek, az LMP által delegált Meszerics Tamás és a DK-s Molnár Csaba, illetve Niedermüller Péter is azok között voltak, akik megszavazták, hogy sokkal több pénz jusson a migráció menedzselésére.
A Fidesz szerint felháborító a döntés
A Fidesz EP-képviselője még szerdán közleményében úgy reagált: felháborító, hogy az EP bevándorláspárti többsége a migránsok behozatalára szánja a háromszorosára növelt alap nagy részét, ahelyett, hogy megpróbálná megállítani azt.
Gál Kinga azt is írta: a parlamenti álláspont a források jelentős részét kizárólag a legális migrációs csatornák kialakítására, a migránsok integrációjára szánja. Hozzátette: az a tagállam, amelyik nem kíván migránsokat betelepíteni saját területére, a most elfogadott javaslat szerint elesik a neki járó EU-s források jelentős részétől.
Az Európai Parlamentben az elmúlt időszakban számos olyan javaslatot fogadtak el, amelyek elsősorban a bevándorlókat és migráció ösztönzését támogatnák. Decemberben például megszavazták a migránsvízumot, januárban pedig döntöttek arról, hogy háromszorosára emelik a civil szervezetek, vagyis az NGO-k támogatását.
M1