Az Iszlám Államhoz akart csatlakozni egy magyar fiatal. Egy másik pedig Magyar Mohamed álnéven kommentelve istenítette a dzsihadista tömeggyilkosokat, teherautós merénylettel is fenyegetőzött az IÁ nevében, pedig semmi köze nem volt a szervezethez. A Kékfény riportja.
Nemrég született ítélet a Győri Ítélőtáblán annak a két férfinak az ügyében, akiket terrorizmus vádjával állítottak bíróság elé. Az egyik elítélt Magyar Mohamed álnéven kommentálva istenítette a tömeggyilkosokat illetve teherautós merénylettel is fenyegetőzött az Iszlám Állam terrorszervezet nevében. Nem gondolta komolyan, hogy terrorcselekményt fog elkövetni, félelemkeltő fenyegetése miatt mégis börtönbe kell mennie.
Sz. Dániel, az egyik gyanúsított, 2015 januárjában el is indult az IÁ seregeibe, de Törökországban csúfos véget ért a küldetése. Horváth Péter, a Győri Fellebbviteli Főügyészség ügyésze elmondta, a férfi saját pénzén elutazott Törökországba, ott valahogyan eljutott a szíriai határhoz, ahol végül a török hatóságok tartóztatták fel és szállították haza.
Önmegvalósítás és bizonyítás?
Az állítólagos dzsihadista fiatalember védője viszont úgy látja, hogy inkább csak egy szánni való, szerencsétlen férfiről van szó. A fiatalember a tárgyaláson már azt mondta, bája, hogy beugrott a dzsihadista propagandának, aminek hatására elindult Magyarországról.
Társa, a másodrendű vádlott, F. Viktor nem utazott sehová, azonban otthonából mészárlással fenyegetőző üzeneteket írt a Facebookon. Amikor 2016-ban a franciaországi Nizzában terrortámadást követett el az IÁ, F. Viktor is azzal fenyegetőzött, hogy teherautóval a tömegbe hajt.
- Viktor. 2016 nyarán a Mohamed álnevet használva regisztrált a Facebookon, majd fenyegető kommenteket írt több bejegyzés alá is. A védelem elismerte, hogy a jog betűje szerint mindkét fiatalember bűnös terrorizmus bűntettében.
Tág értelmezés
Magyarországon a Büntető Törvénykönyvbe (Btk) a New York-i ikertornyok elleni terrortámadás után, 2002-ben került bele a terrorcselekmény fogalma. A magyar jogszabályok tágan értelmezik a terrorizmus fogalmát, nem kell okvetlenül vérnek folynia.
Tóth Mihály, egyetemi tanár korábban a Kékfény műsorában elmondta, hazánkban terrorcselekménynek számít, amikor valaki azért követ el egy erőszakos bűncselekményt, hogy a lakosságot megfélemlítse, vagy azért követi el, mert követelései vannak egy állami szerv, például a rendőrség felé.
A mostani eset az első a magyar ítélkezési gyakorlatban, amikor a szó hétköznapi értelmében vett terrorizmus miatt fogtak perbe valakit. A vád szerint Sz. Dániel arra készült, hogy dzsihadista katonának áll Szíriában, F. Viktor pedig a nizzai mintára hazai tömeggyilkossággal fenyegetett. A szakértői vizsgálatok alapján egyébként személyiségzavaruk egyik esetben sem érik el az elmebetegség szintjét. A két fiatal teljesen reménytelennek látta életét, senkiknek érezték magukat, így akartak valami jelentőset csinálni.
Nyomot akarnak hagyni
Az átlagos dzsihadisták a merénylet elkövetésekor Allahot kiáltanak és Istenhez imádkoznak, de ezzel megcsúfolják az iszlámot. Java részük nyomorult életet él és a radikalizmusban találja meg a lehetőséget, hogy végre legyen valaki és nyomot hagyjon maga után – hangzott el a műsorban.
Az Európából toborzott dzsihadistáknak alig a fele volt bevándorló hátterű, a többiek mind tősgyökeres európaiak voltak. Az iszlámhoz szinte valamennyiüknek vajmi kevés közük volt. Ezért mondják a szakértők, hogy az európai terrorizmus nem eszmék és nem vallások harcáról szól, hanem kudarcos életű emberek kitörési vágyáról. Első ránézésre a Győri Ítélőtábla előtt álló két magyar fiú sem kiköpött dzsihadista, sokkal inkább néznek ki szerencsétlen embereknek.
Jogerős döntés született
A Btk szerint már a terrorcselekménnyel fenyegetés is bűncselekménynek számít, kettő évtől nyolc évig terjedő börtönbüntetés jár érte. Ennél sokkal súlyosabb, akár tíz évtől húsz évig terjedő, vagy életfogytig tartó szabadságvesztéssel büntetendő az, aki nemcsak fenyegetőzik.
A Győri Ítélőtábla helyben hagyta az első fokon kiszabott büntetéseket. A szíriai határig eljutó fiú terrorcselekmény előkészülete miatt 4 év fegyházat kapott. Társa, aki internetes kommentekben ijesztgetett, őt pedig terrorcselekménnyel fenyegetés miatt kettő év börtönre ítélte a bíróság. A döntés jogerős.
Forrás: Duna Kékfény