13.5 C
Budapest
2024. március. 29. péntek
HomeFőhírekBelföldi hírekKelet-Ázsiában már 20 ezer éve jelen van a koronavírus

Kelet-Ázsiában már 20 ezer éve jelen van a koronavírus

Az elmúlt 20 évben az emberek számos koronavírus okozta járványt, köztük a SARS-t, a MERS-t és a Covid-19-et is megtapasztalták. Az új kutatások szerint azonban az emberek már évezredekkel ezelőtt is szembesülhettek a betegséggel.

Egy ausztrál és egy egyesült államokbeli kutatócsoport bizonyítékot talált egy több mint 20 ezer évvel ezelőtt Kelet-Ázsiában kitört koronavírus-járványra – derül ki a Current Biology tudományos folyóiratban csütörtökön megjelent tanulmányából.

Mindenki ezt olvassa most!

A tanulmányban a kutatók a világ 26 különböző populációjából származó több mint 2500 ember genomját vizsgálták. Meghatározták az emberi genom legkorábbi kölcsönhatását a koronavírusokkal, amelyek genetikai lenyomatot hagytak a mai kelet-ázsiai emberek DNS-ében.

Az általuk vizsgált genomok több százezer évre visszamenőleg tartalmaznak evolúciós információkat az emberről, olyan információkat, amelyeket csak az elmúlt években tanultunk meg dekódolni – nyilatkozta Yassine Souilmi vezető szerző.

A vírusok úgy működnek, hogy másolatokat készítenek magukról. A másoláshoz azonban nincsenek saját eszközeik. „Így tulajdonképpen egy gazdaszervezettől függenek, ezért behatolnak egy gazdaszervezetbe, majd átalakítják annak működését, hogy saját maguk másolatát hozzák létre”

– mondta Souilmi.

Az emberi sejtek eltérítése olyan nyomot hagy, amelyet most már megfigyelhetünk – konkrét bizonyítékot szolgáltatva arra, hogy őseink egykor ki voltak téve a koronavírusoknak, és alkalmazkodtak hozzájuk.

A kutatók a genomokban öt különböző, Kínában, Japánban és Vietnamban található populációban találták meg ezeket a koronavírussal kapcsolatos genetikai jeleket. A járvány ezeken az országokon túl is elterjedhetett, tette hozzá Souilmi, de a régió más részeiről nem állnak rendelkezésre adatok, így ezt nem lehet tudni – írja a CNN.

Mindenki ezt olvassa most!

Souilmi elmondta, hogy ezekből a populációkból a kutatók azt találták, hogy egy érintett csoportban olyan előnyös mutáció alakult ki, amely segített megvédeni őket a koronavírustól. A mutációval rendelkezők „előnyben” voltak a túlélésben, mondta – ami azt jelenti, hogy idővel a populációban több mutációval rendelkező ember élt, mint anélkül.

„Hosszú időn keresztül és az expozíció mentén ez nagyon-nagyon egyértelmű nyomot hagy az utódaik genomjában” – mondta Souilmi. „És ez az a szignatúra, amelyet tulajdonképpen arra használunk, hogy kimutassuk ezt az ősi járványt, és ennek az ősi járványnak az időzítését is”.

A tanulmány szerint a koronavírusos pestis külön-külön jelentkezett a különböző régiókban, és járványként terjedt el Kelet-Ázsiában.

Mindenki ezt olvassa most!

A tudósok azonban nem tudják, hogy az ősi emberek hogyan élték meg a járványt, részben azért, mert nem volt világos, hogy ez valami szezonális volt-e, mint az influenza, vagy folyamatos – mint a Covid-19 világjárvány -, amely folyamatosan fertőzi az embereket és folyamatosan terjed.

blikk

Hirmagazin.eu

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

Hasonló hírek

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem