Az elmúlt 20 évben az emberek számos koronavírus okozta járványt, köztük a SARS-t, a MERS-t és a Covid-19-et is megtapasztalták. Az új kutatások szerint azonban az emberek már évezredekkel ezelőtt is szembesülhettek a betegséggel.

Egy ausztrál és egy egyesült államokbeli kutatócsoport bizonyítékot talált egy több mint 20 ezer évvel ezelőtt Kelet-Ázsiában kitört koronavírus-járványra – derül ki a Current Biology tudományos folyóiratban csütörtökön megjelent tanulmányából.

Mindenki ezt olvassa most!

A tanulmányban a kutatók a világ 26 különböző populációjából származó több mint 2500 ember genomját vizsgálták. Meghatározták az emberi genom legkorábbi kölcsönhatását a koronavírusokkal, amelyek genetikai lenyomatot hagytak a mai kelet-ázsiai emberek DNS-ében.

Az általuk vizsgált genomok több százezer évre visszamenőleg tartalmaznak evolúciós információkat az emberről, olyan információkat, amelyeket csak az elmúlt években tanultunk meg dekódolni – nyilatkozta Yassine Souilmi vezető szerző.

A vírusok úgy működnek, hogy másolatokat készítenek magukról. A másoláshoz azonban nincsenek saját eszközeik. „Így tulajdonképpen egy gazdaszervezettől függenek, ezért behatolnak egy gazdaszervezetbe, majd átalakítják annak működését, hogy saját maguk másolatát hozzák létre”

– mondta Souilmi.

Az emberi sejtek eltérítése olyan nyomot hagy, amelyet most már megfigyelhetünk – konkrét bizonyítékot szolgáltatva arra, hogy őseink egykor ki voltak téve a koronavírusoknak, és alkalmazkodtak hozzájuk.

A kutatók a genomokban öt különböző, Kínában, Japánban és Vietnamban található populációban találták meg ezeket a koronavírussal kapcsolatos genetikai jeleket. A járvány ezeken az országokon túl is elterjedhetett, tette hozzá Souilmi, de a régió más részeiről nem állnak rendelkezésre adatok, így ezt nem lehet tudni – írja a CNN.

Mindenki ezt olvassa most!

Souilmi elmondta, hogy ezekből a populációkból a kutatók azt találták, hogy egy érintett csoportban olyan előnyös mutáció alakult ki, amely segített megvédeni őket a koronavírustól. A mutációval rendelkezők „előnyben” voltak a túlélésben, mondta – ami azt jelenti, hogy idővel a populációban több mutációval rendelkező ember élt, mint anélkül.

„Hosszú időn keresztül és az expozíció mentén ez nagyon-nagyon egyértelmű nyomot hagy az utódaik genomjában” – mondta Souilmi. „És ez az a szignatúra, amelyet tulajdonképpen arra használunk, hogy kimutassuk ezt az ősi járványt, és ennek az ősi járványnak az időzítését is”.

A tanulmány szerint a koronavírusos pestis külön-külön jelentkezett a különböző régiókban, és járványként terjedt el Kelet-Ázsiában.

Mindenki ezt olvassa most!

A tudósok azonban nem tudják, hogy az ősi emberek hogyan élték meg a járványt, részben azért, mert nem volt világos, hogy ez valami szezonális volt-e, mint az influenza, vagy folyamatos – mint a Covid-19 világjárvány -, amely folyamatosan fertőzi az embereket és folyamatosan terjed.

blikk

Hirmagazin.eu

ElőzőÍtélet született George Floyd gyilkosának ügyében..
KövetkezőHalálos baleset történt ma hajnalban a fővárosban, a Hegyalja úton..
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza