Home Hírek Háború Katonai elemző: az a baj, hogy az oroszok nem akarnak meghalni Putyinért

Katonai elemző: az a baj, hogy az oroszok nem akarnak meghalni Putyinért

358387 k epa20220521073

Egyre több haláleset, egyre kevesebb katona – Oroszország rabokat és átlagos polgárokat toboroz, ám nincs túljelentkezés.

Pavel Luzin katonai elemző szerint ez a stratégia hosszú távon nem működőképes.

Mint sok oroszországi városban, Voloszovóban is oszlopokra szerelt hangszórók segítségével hallgatják az oroszok nemzeti dalaikat az ünnepeken, most viszont teljesen más célt szolgálnak ezek a hangszórók: a férfiakat hívják a hadseregbe.

„Két önkéntes tüzérségi zászlóaljat alakítanak. 18 és 60 év közötti férfiakat várunk a csatlakozásra!”

Ezt az üzenetet ismételgetik újra és újra. A közösségi média, a televízió és az óriásplakátok is arra buzdítják a férfiakat, hogy írjanak alá rövid távú szerződést a hadsereggel, és harcoljanak Ukrajnában.

Mit szólnak ehhez az oroszok?

Will Vernon, a BBC újságírója megállított egy férfit az utcán Voloszovóban, és megkérdezte tőle, hogy támogatja-e az önkéntesek toborzását. „Igen!” – felelt a férfi – „Ha fiatal lennék, én is mennék, de már túl öreg vagyok” – mondja ökölbe szorított kézzel. „Bombázni kellene őket!”

A legfontosabb – és legérdekesebb hírek itt! Kattints és szólj hozzá, ha tetszik, osztd meg a legérdekesebb – és legizgalmasabb tartalmakat!

A városlakók többsége azonban kevésbé lelkes. „A háborúról még beszélni is fájdalmas” – panaszkodott egy nő. „A testvéreidet megölni rossz dolog.” Vernon megkérdezte tőle, mit mondana, ha valamelyik rokona csatlakozni szeretne a hadsereghez.

„Miért menne? Csak a holttestüket hozzák vissza.”

Életüket adják: ki pénzért, ki a hazáért

Oroszország nem közöl számokat, de nyugati tisztviselők szerint

70-80 ezer orosz katona halt meg vagy sebesült meg,

mióta hat hónappal ezelőtt megkezdődött az invázió.

Will Vernon szerint a sérülések és halálesetek miatt fogynak az orosz katonák, így Oroszország hatalmas pénzeket költ arra, hogy új önkéntesek vonzzon a háborúba: telket és prémium lakóhelyeket kínálnak az önkénteseknek, hogy gyermekeiket orosz iskolákba járassák.

Putyin már képzetlen rabokat is bevon a háborúba, csak hogy meglegyen a létszám

A Makronóm már beszámolt róla korábban, hogy törlik a bűnügyi nyilvántartását azoknak a raboknak, akik élnek a lehetőséggel, s emellett még 5 millió rubel (77 191 euró) értékű biztosítási csomagot ajánlanak fel számukra, amelyet haláluk esetén a családjuknak fizetnek ki.

„Eleinte a börtönökben lévő zsoldosok különítménye olyan emberekkel próbált kapcsolatba lépni, akik korábban a hadseregben szolgáltak, de most már olyan foglyokat is visznek, akiknek nincs harci tapasztalatuk” – mondta Olga Romanova emberi jogi aktivista.

A foglyok toborzása valószínűleg a Kreml kísérlete arra, hogy a hivatalos halálozási adatok növekedésének veszélye nélkül erősítse meg a frontvonal létszámát – ez úgy lehetséges, hogy az elítélteket, akik meghalnak a csatában, semmilyen statisztikai katonai összesítésben nem fogják nyilvántartani.

Roman Dobrokhotov oknyomozó újságíró szerint a toborzás a hatóságok kétségbeesésének jele:

„Nem ilyen katonákra van szükség egy győztes háborúhoz. A Kreml még mindig abban reménykedik, hogy a mennyiség győzedelmeskedhet a minőség felett.”

A potenciális újoncoknak felajánlott szemet gyönyörködtető pénzösszegek ellenére – egyes esetekben akár havi 4700 font (5700 dollár) – Roman szerint a valóság más.

„Az emberek valójában nem látják ezt a pénzt” – mondja. „Most térnek vissza [Ukrajnából], és újságíróknak mesélnek arról, hogyan verték át őket. Ez is befolyásolja a helyzetet, hiszen csorbul a kormányunkba vetett bizalom így nem hiszem, hogy ez a stratégia sikeres lesz.”

Néhányan azonban örömmel csatlakoznak.

A legfontosabb – és legérdekesebb hírek itt! Kattints és szólj hozzá, ha tetszik, osztd meg a legérdekesebb – és legizgalmasabb tartalmakat!

Nina Csubarina fia, Jevgenyij elhagyta az észak-karéliai falujukat, hogy csatlakozzon egy önkéntes zászlóaljhoz. Nina azt mondja, hogy fiának – akinek nem volt katonai tapasztalata – fegyvert adtak, és egyenesen Ukrajnába küldték. Néhány nappal később megölték. A fiú 24 éves volt.

„Próbáltam lebeszélni róla. Sírtam. Azt mondtam: »Háború van, meg fognak ölni!«. Azt mondta: »Anya, minden rendben lesz«”.

Nina nem ért egyet azzal, ahogyan a hatóságok önkénteseket toboroznak  az ukrajnai harcokhoz. „Csak úgy küldik őket, mint a buta kis csirkéket! Még fegyvert is alig fogtak korábban. Csak ágyútöltelék. A tábornokok azt gondolják: Van egy önkéntesünk: remek, befelé!.”

Nem halnának meg az oroszok Putyinért egy elemző szerint

Nem mindenki jelentkezik olyan lelkesen, mint Jevgenyij. Vernon elmondása szerint az orosz utakon viszonylag kevés a háborút támogató „Z” jelzésű autók száma. Szakértők szerint az önkéntesek csatlakozóinak száma alacsony. Pavel Luzin katonai elemző szerint

az itteni emberek nem hajlandók feláldozni magukat az elnökükért.

„A Kreml számára az a probléma, hogy a legtöbb orosz ember nem fog meghalni Putyinért vagy a nagy birodalom visszaállításáért. A toborzás a jelenlegi körülmények között nem lehetséges, mert Oroszországban nincs polgári konszenzus a háború mellett.”

„Hasonlítsuk ezt össze Ukrajnával. Az ukránok készek harcolni.”

Borítókép: MTI/EPA/Szergej Ilnyickij

mandiner

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás