24.4 C
Budapest
2024. április. 28. vasárnap

Kárász-vadászkastély

A Békési kistérség gazdag szellemi, kulturális és építészeti örökséggel rendelkezik. Zenei és képzőművészeti kultúrája ismert és elismert, jelentősek népművészeti értékei, hagyományai. Építészeti emlékei közé a templomok, a terület egykori birtokosainak kastélyai, kúriái tartoznak.

Ezek közé tartozik a Bélmegyeren található Kárász-vadászkastély, melynek hasznosítása a turizmusba való bevonással a legjobb módon történt.
(A név sokak számára lehet a szegedi Kárász utcáról ismerős, amit szintén erről a családról neveztek el.)

A régi kárászmegyeri erdő – mely Bélmegyer község közigazgatási területéhez tartozik – jelenleg a Hidasháti zRT tulajdona, s ők kezelik a vadászkastélyt is.
A kastélyt, melyet eredetileg is vadászkastélynak szántak, a múlt század közepén építették, tulajdonosuk a horgosi Kárász földbirtokos család volt.
A Kárász-birtokon az erdőket már a múlt század második felétől nagy gonddal és hozzáértéssel a vadászatok igényeinek megfelelően alakították ki. Az erdőfelújítás elsősorban természetes úton, sarjazással, majd később magvetéssel, ill. saját maguk nevelt csemeték ültetésével történt. A terület erdészei vadgazdálkodással is foglalkoztak. Az erdő ápolásánál elsődlegesen a vad természetes búvó- és szaporító helyének biztosítása volt a cél.
A vadgazdálkodási létesítmények mindenfelé megtalálhatók voltak már a múlt században is: őz- és fácánetetők, a tájba illően megépítve, szénásszínek, fácánoskamrák, önműködő csapóládák a cserkészutak mentén, a szálas erdőkben telepített mahónia, hogy a fácánok jó fészkelési körülményeit ott is biztosítsák, ahol különben alig lett volna arra alkalom.
Jelentős a ma is 230 hektáron működő zárt vaddisznótartás, mely kiváló trófeájú vadakat biztosít. Ez a terület a bekötő út bal oldalán található, a hatalmas drótkerítés hossza kb. 8 km.
A területen ma is jelentős fejlesztések vannak, kiépítésre került jó néhány helyen a napkollektoros vaditatás, ami egész évben kellő mennyiségű friss, hideg vízzel látja el a vadakat.

A földszintes, emeletes toronnyal díszített kastély az 1850-es években épült romantikus-eklektikus stílusban. Fatornácok, arabeszkes fa díszítésű oromzatok jellemzik. A vadászkastély zsindely tetős volt – még századunk első felében is – a toronyban akkoriban harangot húztak meg, ha az erdőt járó uraságot, erdészt vagy a vadászokat sürgősen vissza kellett hívni. A kastély műemlék jellegű épület korabeli bútorokkal. A szocialista időkben a pártvezetők kedvelt vadászhelye volt.

A kastélyban jelenleg egy 35 fő elszállásolására alkalmas panzió és étterem működik, mely rendezvények, grill-partik közkedvelt helyszíne, reprezentatív étterme pedig különlegesen finom vadételek kipróbálásának kiváló színtere.

Az erdészlakást közvetlenül a kastély mellé építették gyakorlatias okokból.
A terület Békés-megye egyik legkitűnőbben kezelt vadászterülete.
Jelenlegi fővadász Szabó Imre, aki a kastély körül elhelyezkedő 5290 hektáron történő vadgazdálkodás, erdőgazdálkodás és a vadföldek művelésének irányítója.
Az ő tudtával és beleegyezésével történt a láda elhelyezése a birtok területén.
A fővadász kérésére a láda felkereséséhez ez az ENGEDÉLY szükséges, amit a látogatók vigyenek magukkal.
Cím: Bélmegyer Vadasmegyer (Tanya 198.)
Tel: +36 (66) 420-011
E-mail: [email protected]
Web:

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work