Egy éve választották főpolgármesterré Karácsony Gergelyt (45).
Karácsony Gergely a hivatalban mindig hordja a maszkot, szabadtéren akkor, ha el akar bújni Fotó: FUSZ
Az interjújában elárulta, megbánta-e, hogy nem maradt meg kerületi polgármesternek, s hogy mit szól a felesége, ha a munka miatt folyton elkésik otthonról.
Az is kiderül, szokott-e beszélni az elődjével, Tarlós Istvánnal. Beszélt arról is, hogy mi lesz Budapesttel a járvány szorításában, készül-e további szigorításokra, illetve, hogy miként bujkál a biciklisávok miatt dühöngő autósok elől.
Volt olyan pillanat az eltelt egy évben, amikor megbánta? A feleségétől, a fiától nem szokta megkapni, hogy miért kellett ez?
Karácsony Gergely: „A feleségem mindenben támogat, ahogy én is igyekszem őt támogatni a munkájában. Nélküle biztosan nem lennék most főpolgármester. Szoktam is mondani neki, magának is köszönheti, hogy sokszor nélkülöznie kell.”
Nem mindenkivel volt ilyen oldott a viszonya a családban a politika miatt. A testvére pont a kampány idején kritizálta nyilvánosan. Ez legtöbbünknek felérne egy hátba döféssel. Haragszik rá?
Karácsony: „Sikerült megbeszélnünk, nincs már feszültség köztünk. Minden családban lehet véleménykülönbség, de túl vagyunk rajta. Átbeszéltük, de az idő is segített.”
Jutott abból az időből idén nyaralásra?
Karácsony: „Összesen négy hetet töltöttünk a Balatonnál, bár amikor a zánkai strandon huszonegy szelfit kellett készítenem, akkor felmerült bennem, hogy külföldön jobban menne a kikapcsolódás. De ez legyen a legnagyobb bajunk.”
Gondolom, nem viselt maszkot a Balaton-parton…
Karácsony: „A strandon tényleg nem, de most a városban, a járvány második hullámában mindig hordom. Rájöttem, hogy nem is olyan rossz, ‘álruhában’, zavartalanul tudok járni-kelni a városban.”
Olyan sokakat magára haragított, hogy rejtőzködnie kell az emberek elől? A biciklisávoknak az autósok tényleg nem örülnek, biztosan látja az indulatos kommenteket a Facebookon.
Karácsony: „Nagyon sok európai városban vitákat generálnak a forgalmi változások, de a legtöbb helyen évtizedek alatt jutottak ezekre a vitákra. Európában most mindenhol csillapítják a forgalmat, csak itthon a légszennyezés miatt emberek ezrei halnak meg évente. Nem tehetjük meg, hogy nem változtatunk. Én még könnyű helyzetben is vagyok, évtizedekkel ezelőtt Koppenhágában az autósok és a biciklisek összeverekedtek, ma ez a világ legbringásabb városa. Természetes, hogy nálunk is vannak viták.”
Emlegetik is önt a felmenőivel együtt, keresetlen szavakkal.
Karácsony: „Mindegy, van-e rajtam sapka, sok kormánypárti politikus úgy gondolja, hogy a főpolgármestert ütni kell, mint a répát. Szerintem valójában szerepet játszanak. Szakmai kérdésekben ugyanis a háttérben sokszor meg tudunk állapodni, és azt gondolom, az én várospolitikai vízióm közelebb is áll a Budapestért felelős tisztviselőkéhez, mint az elődöm elképzelései.”
Durva volt a tavaly őszi kampány, de aztán olyan békésen váltak el Tarlós Istvánnal, mintha semmi nem történt volna, épp csak meg nem lapogatták egymást. Megmaradt a jó viszony?
Karácsony: „Tisztelem és becsülöm Tarlós Istvánt, nagyra értékelem a tapasztalatait. Annak ellenére is, hogy azt ígérte, nem fogja kritizálni a munkámat. Mindenki döntse el, betartotta-e az ígéretét.”
Azért szoktak még beszélni? Kért már tőle tanácsot városvezetési kérdésekben?
Karácsony: „Több alkalommal is felhívtam már, legutóbb hosszabban beszéltünk telefonon, amikor megszavaztuk a díszpolgári címét.”
Miről beszéltek?
Karácsony: „Magánbeszélgetés volt, az pedig mindig a beszélgető felekre tartozik.”
Tarlós István tanácsaival vagy anélkül; tudja már, hogyan élheti túl Budapest a koronavírus miatti gazdasági válságot? Nincsenek és egyhamar nem is jönnek vissza a turisták, vegetál a vendéglátás, a szórakoztatás, bajban vannak a taxisok.
Karácsony: „Senkinek nincs abban tapasztalata, hogyan lehet átvészelni egy ilyen pandémiát. Bajban vagyunk mi is, a bevételeink több mint 20 százalékkal csökkentek. Képzeljék csak el, ha otthon a családi kasszából eltűnne ennyi pénz másfél-két éves időszakra. Jövőre sem lesz más a helyzet. Ezért is kértük a kormányt, hogy vonja vissza a fővárosra kivetett adóemeléseket, vagy engedjék meg, hogy új forrásokat szerezzünk. Addig is bizonyos beruházásokat elhalasztunk.”
A Lánchíd felújítását is?
Karácsony: „Azt biztosan megcsináljuk. Hogy utána gyalogos híd lesz-e belőle vagy visszaengedjük az autókat is, még nem dőlt el, ez a közlekedés stratégiai kérdés. Szerintem a BKK-buszokat mindenképpen vissza kellene engedni a hídra.”
Arra van-e stratégiájuk, hogyan fékezzék meg a vírus terjedését, amíg elkészül a vakcina?
Karácsony: „Amire lehetőségünk volt, azokat a rendelkezéseket meghoztuk. Budapest például az első település, ahol büntethető lett, aki nem hord maszkot a közösségi közlekedésben. Nehéz felelősségteljesen dönteni, amíg mi is csak a sajtóból tájékozódunk a járvány adatairól. Az Operatív Törzs továbbra sem vonja be a fővárost a védekezésbe. Annyi már biztosan látszik, hogy Budapesten a második hullám más, mint az első volt. Most nem több az új fertőzés a fővárosban, mint az ország más részein, a budapestiek ismét felelősségteljesen viselkednek például a maszkviselés terén. A Fővárosi Önkormányzat szigorú szabályokat hozott saját fenntartású intézményeiben, különösen vigyázunk az idősotthonokra. Kéthetente tesztelünk ezekben az intézményekben.”
Ha önre bíznák az országos védekezést, mit tenne?
Karácsony: „Több tesztre lenne szükség, a kontaktkutatások most gyakorlatilag leálltak. Alapvetően szigorításpárti vagyok, de például a 11 órai záróra sok kérdést felvet. Ha utána az utcákon, tereken folytatódik a bulizás, és ezt semmi nem tiltja, akkor nem sok értelmét látom ennek.”
A családjában, az ismerősei között fertőződött meg már valaki?
Karácsony: „Nem, így közvetlenül még nem találkoztam a vírussal. Itt a hivatalban is csak néhány esetről tudunk. A szabadban nem mindig hordok maszkot, de zárt térben igen. Ha mindenki csak ennyit megtenne, nem itt tartanánk.”
Egészségügy (4): A budapesti nagydiagnosztikai várólisták a daganatgyanús esetekben csökkentek, de várat még magára a kerületenkénti CT- és MRI-gép
Lakhatás (3): Az Airbnb szabályozása elkezdődött, de a beígért fővárosi bérlakások építése, a bérlakástanács felállítása egyelőre nem
Szociális ügyek (4): Újra indul a rászoruló családok rezsitámogatása és ingyenes a munkakeresőknek a közösségi közlekedés, de a hajléktalanok száma nem csökkent
Diplomácia (3): A fővárosi önkormányzat brüsszeli irodájának megerősítése sínen van, ám nem tudni semmit a képviseleti iroda nyitásáról a szomszédos fővárosokban
Városfejlesztés (3): A fővárosi főkertészi pozíció létrehozása megtörtént, a Római-part megóvása is közelebb került, de a zöldterületek, parkok és kertek növelése egyelőre az ígéret szintjén maradt
Közlekedés (3): Elkezdődött a kerékpáros főhálózat kialakítása, több a biciklis férőhely a BKK járatain, de nem tudni, mikor indulhat el az egységes parkolási rendszer.
blikk