A szemre szép, de ízre semmilyen gyümölcsből biztosan csak egyszer vesznek a vevők, utána ha tehetik, a standot is elkerülik. A Magyar Dinnyetermelők Egyesülete elébe megy a problémának és hamarosan már online is követhetik az érést a fogyasztók – hangzott el a Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorában.
Lékelés helyett klikkelés
Az idei dinnyetermésben eddig nem keletkezett kár az időjárás miatt, a jövő évtől az ország teljes lefedettségén jégelhárító rendszert telepítenek – mondta Götz Mátyás dinnyetermelő.
A célok között említette, hogy a dinnyetermelésbe a fogyasztók is lássanak bele, fontos ugyanis, hogy tudják nagyon sok család megélhetését biztosítja a termesztés. Hozzátette: június végén már találkozhatunk érett magyar görögdinnyével.
Szamóca-mustra
A szamóca árai meglehetősen riasztóak az idei évben. A téli fagyok a termés harmadát „leszedték”. Ott, ahol áprilisban hó esett, májusban pedig jég, még kevesebb a gyümölcs.
Az ország legkiválóbb eperföldjei a szentendrei szigeten találhatóak, sok kertészcsaládban nemzedékről nemzedékre szállnak a termesztési szokások.
Bizonyos szamócafajták nem képesek túlélni a viszontagságos időjárást – meséli Vaczó Sándor termelő. Aggodalmát fejezte ki, hogy a tegnap érkezett 30-40 mm csapadék és a plusz 30 fok nem tesz jót a termésnek, ilyenkor támadnak legkönnyebben a gombabetegségek, melyek megtizedelik a leszedett termés mennyiségét.
A termelő ismertette, hogy korábban 3-5 tonnás szamócatermelés átlagosnak számított hektáronként, ma, hogy ha 10 tonnát termel egy termelő szőnyegtermesztésben, akkor már biztosra vehető, hogy nem fogja megérni számára a szezon.
Már olasz fajtákat termesztenek
A Duna által hozott hordalék minden évben megtelítette azokat a termő területeket, melyen őseink annak idején kezdték a palántázást, így olyan termőszerkezet került a szamóca alá, amit egy homoktalaj nem tud biztosítani – meséli a termelő.
Jelenleg az olasz szamóca fajtákat részesítik előnyben a termelő szerint, a korábban termesztett hagyományos fajták túlzottan permetigényessé váltak. Hozzátette: teljesen rezisztens szamócafajták nincsenek.
forrás: Kossuth Rádió/ Hajnaltáj