Nagy többséggel támogatta az alsóház, hogy március 29-én még ne lépjen ki az Egyesült Királyság az Európai Unióból. A brexit dátuma azonban még nem ismert, és a módja sem, miután egyetlen alternatív javaslat sem kapott többséget. Íme a döntés részletei és a várható forgatókönyvek.
A brit parlament alsóháza jelentős többséggel, 441 szavazattal 105 ellenében támogatta azt, hogy elhalasszák a brexitet. Maga a kilépés a múlt heti uniós csúcson elfogadott megegyezés alapján
- május 22-én történik meg akkor, ha addig – az EU ultimátuma szerint még ezen a héten, ami elég nehézkesnek tűnik – elfogadják a brexitről szóló megállapodást,
- ám ha ez nem történik meg, akkor a londoni kormánynak április 11-ig jeleznie kell, hogy milyen hosszú halasztást kér.
Nem jött be az alternatív megoldásokat javasoló parlamenti „hatáskör-átvétel” sem. Az alsóházi képviselők szerdán saját kezdeményezésükre szavazhattak – jogilag nem kötelező erővel, indikatív, vagyis véleményjelzési céllal – a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről novemberben elért, eddig azonban kétszer is nagy többséggel elvetett megállapodás különböző alternatíváiról.
Ezekből John Bercow, az alsóház elnöke nyolcat hagyott jóvá, ám szerda este egyik sem kapott többséget – így a „soft brexit” és az újabb népszavazásról szóló kezdeményezés sem.